Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm süreci bitmedi

Giriş Tarihi: 25.10.2013 11:53 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 12:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında partililere hitap ediyor.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Etnik mesele çok gündemde şu günlerde. Türklükle ilgili tartışmalar var. Bunlara verilecek tek cevap var. İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy nereliydi? Mehmet Akif'in dedesi Kosovalı bir Arnavut'tu. Bizi birbirimize bağlayan bağ başka.

AK Parti dünyada gündemi olan bir partidir.

Askerlik süresiyle ilgili yaptığımız çalışma tamamlandı ve düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Muvazzaf askerlik süresi er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indirdik. 1 Ocak'tan itibaren geçerli kıldık. Bakaya ve kaçak durumunda olan 600 bin kişinin de yakalanıp askerliğe teslim edilmesi gerekiyor.

Cumhuriyet bir zümrenin değil, 76 milyonun tamamının cumhuriyetidir. Seçkinlere soruyoruz, sizi cumhuriyetin tek ve yegane sahibi yapan nedir? Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır. Her vatandaş eşit derecede cumhuriyet üzerinde söz hakkına sahiptir. Hiç kimse millete koyun deme hakkına sahip değildir. Batı'daki ne kadar bu cumhuriyetin sahibiyse Doğu'daki de o kadar bu cumhuriyetin sahibidir.

Modern kadar muhafazakar, başı açık kadar başı kapalı da bu cumhuriyetin sahibidir. Cumhuriyet tehdit altında denilerek, tehlikenin farkında mısınız denilerek mitingler düzenlendi.

Cumhuriyet, cumhuriyet düşmanı denenlerden değil, kendilerine cumhuriyetçi diyenlerden en büyük zararı gördü.

Yan gelip yatmakla cumhuriyetçi olmaz. Bunlar yolsuzluk yaptı. Biz yol yaptık.

Yol Vergisi, CHP'nin bu millete en ağır zulümlerinden biridir. Bu vergiyi de Demokrat Parti ortadan kaldırdı. Şimdi çıkmışlar yol yapmak için çalışan dozerlerimizin önüne milletvekilleriyle çıkarlar. CHP, milletvekili kisvesindeki militanlarla yol yapanlara saldırıyor.

Cumhuriyet adına darbeleri savundular. Türkiye'de demokraside, seçim sisteminde olgunluğa erişmiştir. 1950 yuılından itibaren seçimler demokrasinin tecelli edeceği bir şekilde yapılmıştır. Bizi diktatörlükle suçlayanlara hodri meydan diyorum, buyursunlar 5 ay sonra sandıkta hesaplaşsınlar. Bu ülkede bir diktatör varsa 30 Mart'ta indirsinler. Biz siyasi hayatımız boyunca sandığa inandık. Medyanın acımasızca saldırılarına rağmen milletimize inancımıza sahip çıktık. Millet git derse kalmayız ama millet kal derse milletin emanetini kimseye teslim etmeyiz.

Baraj indirilsin diyoruz. Üç önerimiz var. Bunların söylediği bir şey yok. Baraj konusunda hala sesiniz çıkmıyorsa memnunsunuz. Biz de yolumuza devam ederiz.

Ey CHP zihniyeti, sen kime demokrasi dersi veriyorsun?

Mısır'ın Rabia Meydanı'nda sandık namusumuz diyenler, işte bunun için şehit olmuştur.

Sandık namustur. Kimin ne meselesi varsa sandıkta halleder. Seçim sonucunu bepenmeyip, millet iradesini gasp etme dönemi bitmiştir.

Çözüm süreci bitmemiştir, devam etmektedir. Her attığımız adım bunun devamı niteliğindedir.

Marmaray projesiyle Asya ile Avrupa bütünleşiyor.

Geçmişin acıları dindiriliyor, yaraları sarılıyor. Doğu'da kepenkler kapanmıyor, anneler ağlamıyor, ocaklara ateş düşmüyor. Bayram tatilinde bölgedeki otellerde yer kalmadı.

Bölgedeki barış iklimi devam ediyor. Silahların kalktığı ortamda sorunları cesaretle ele alıyoruz. Bölgede halkı da tüm Türkiye'de barış ve bahar ikliminin tadını almıştır. Geriye dönüşe asla müsaade etmeyeceğiz. Karanlık günlerin geri gelmesine bölge insanı izin vermeyecektir. Kürt kardeşlerim gelin bu oyunu bozalım.

Van'da barış sürecini yerinde izleyecek, istişare edeceğiz.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm süreci bitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN