Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diktatör diyene meydan okudu

"Çözüm süreci bitmedi" diyen Erdoğan, 5 ay sonra yerel seçim yapılacağını hatırlatarak "Beni diktatörlükle suçlayanlar sandıkta indirsin" dedi

Giriş Tarihi: 26.10.2013
"Çözüm süreci bitti" açıklamalarına karşı "Çözüm süreci bitmemiştir, devam etmektedir" yanıtı veren Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisini diktatörlükle suçlayanlara da sert çıkarak "Hodri meydan. 5 ay sonra seçim var. Buyursunlar orada kozlarını paylaşsınlar" dedi. Erdoğan, Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında şöyle dedi:
Şu anda bizi içeride ve dışarıda diktatörlükle suçlayanlara 'hodri meydan' diyorum. Buyursunlar 30 Mart'ta sandıkta kozlarını paylaşsınlar. Eğer bu ülkede bir diktatör varsa buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler. Eğer Türkiye'de bir vesayet sistemi varsa, bunu sandık yoluyla sona erdirsinler. Biz sandıktan çıkan sonuca kayıtsız ve şartsız itaat ettik. Millet bize "git" derse uyarız. Ama "kal" derse, hiçbir odak karşısında boynumuzu eğmeyiz.
Kimin ne meselesi varsa sandıkta o meseleyi halleder. Eline taş, molotof almak suretiyle demokrasi gelmez. O darbe olur. Sandık sonucunu beğenmeyip millet iradesini gasp etme dönemi artık geri gelmemek üzere kapanmıştır. Cumhuriyet bir zümrenin, belli bir grubun, belli bir etnik kökenin değil bu topraklar üzerinde yaşayan 76 milyonun tamamının cumhuriyetidir. Maalesef bir kesim, özellikle de elitler, on yıllar boyunca kendilerini cumhuriyetin yegane sahibi görmüş, kendileri dışındaki herkesi ikinci sınıf kabul edip itirazları da 'cumhuriyet karşıtlığı' ile yaftalama cüretine girmiştir. Sadece cumhuriyet kavramının içini boşaltmadılar, cumhuriyetimize ve milletimize de çok ağır bedeller ödettiler. Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır. Herkes eşit derecede bu cumhuriyetin sahibidir.
Hiçbir siyasi parti, "Cumhuriyeti ben kurdum" bahanesine sığınarak millete dayatmalarda bulunma hakkına sahip değildir. Zira bu ülkenin diğer siyasi partileri uzaydan gelmemiş, milletin bağrından çıkmıştır. Bu cumhuriyeti de bu millet kurmuştur, bu cumhur kurmuştur. Bu cumhurun içerisinde 36 etnik unsur var. Hiç kimse bir etnik kökeni makbul sayıp diğerlerini asimilasyona tabi tutamaz.
Yan gelip yatmakla cumhuriyetçi olunmaz. Cumhura ve cumhuriyete hizmet ederek cumhuriyetçi olunur. Bunlar yolsuzluk yaptılar, biz yol yaptık. Yol vergisi, CHP'nin bu millete en ağır zulümlerinden birisidir. Bunlar, yol yapacağız diyerek insanlara kıydılar ve yol yapmadılar. Şimdi çıkmışlar, milletvekilleriyle, milletvekili kisvesi altındaki militanlarıyla bizim yol inşaatlarımızda dozerlerin önüne geçiyor ellerine taş alıp iş makinelerine, polislere saldırıyorlar.

SÜREÇ BİTMEDİ

Çözüm sürecini sonlandırma gayreti içinde olanlara sesleniyorum; çözüm süreci bitmemiştir, devam etmektedir. Her attığımız adım, bu devamın bir eseridir. Bir yıldır yedi coğrafi bölgemiz, huzurun, barışın, kardeşliğin ikliminde geleceğe daha da umutla bakıyor. Kepenkler kapanmıyor, sokaklar terörize edilmiyor, anneler ağlamıyor ve ocaklara ateş düşmüyor. Bölge halkı da bütün Türkiye de barış ve bahar ikliminin tadını almıştır. Buradan dönüşe asla müsaade etmeyecektir. En başta bölge insanı izin vermeyecektir. Kürt kardeşlerime sesleniyorum; gelin bu oyunu beraber bozalım.
Bölgedeki yeni durumdan, silahların sustuğu, kanın ve gözyaşının durduğu bir ortamdan doğuda ve batıda birilerinin çok ciddi şekilde tedirgin olduklarını görüyoruz. Özellikle terör tehdidini kullanarak on yıllarca siyaset mühendisliği yapmış olanların işsiz kaldığını görüyor, bunların terör örgütüne akıldanelik yaptığına ibretle şahit oluyoruz. Biz gerilimin tarafı olmayacağız. Eski acı günlerin tekerrür etmemesi için hassasiyetimizi koruyacağız.
Demokratikleşme paketinde seçim barajına ilişkin teklifler var. Muhalefete soruyorum teklifin ne bunu söyle? Eğer mevcut kurallar içerisinde baraj indirilsin diyorsan bunu da açıkla? Buyurun size üç teklif. Hangisini beğeniyorsun al onu kullan, gel onu yapalım. Yok hala sesiniz çıkmıyorsa demek ki halden memnunsunuz yolumuza böyle devam ederiz.

ASKER KAÇAKLARI İÇİN ÇAĞRI YAPTI
Askerliğin 12 aya indirilmesinin dün Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla hayata geçtiğini hatırlatan Başbakan Tayyip Erdoğan asker kaçağı olanlarla ilgili de çağrı yaptı. Erdoğan, "Bakaya kalmış 600 bin civarında, asker kaçağı var. Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarının ortak çalışma yaparak bu kaçak durumunda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmeleri lazım" dedi.

TEŞKİLATA ADAY UYARISI
Erdoğan teşkilata yerel seçimlerle ilgili aday belirlenmesine yönelik uyarıda bulundu. "Şehrine en iyi hizmeti verebilecek kimse onu aday göstereceğiz. Liyakati, birikimi, dürüstlüğü, halkımızla iletişimi aday belirlemede en önemli kriterler" diyen Erdoğan, teşkilatı basit kulislere tenezzül etmemeye çağırdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diktatör diyene meydan okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN