'Sıra üniversitelerde köklü reforma geldi'

Gül memleketi 'de, kendi adını taşıyan üniversitede yaptığı konuşmada köklü değişiklikleri içeren yükseköğretim yasa taslığının bir an önce çıkması için çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı , Türkiye birçok alanda köklü reformlar yaparken, üniversite reformunun süresini geciktirmemesi gerektiğini belirterek, "YÖK'e Meclis'e ve hükümete sesleniyorum. Sıra artık üniversite reformuna gelmiştir" dedi. Cumhurbaşkanı dün memleketi 'de, Abdullah Gül Üniversitesi'nin 2013-2014 akademik yıl açılış törenine katıldı. Gül, kendi adını taşıyan üniversitede yaptığı konuşmada bir ülkenin kalkınması için önceliğin beşeri sermayede olduğuna dikkat çekerek, beşeri gücün sermaye haline gelmesi için de eğitimin şart olduğunu söyledi. Bütçede en büyük payın eğitime ayrıldığını belirten Gül, şöyle konuştu: "Eğitimin hakkı doğru verilirse başarılı olunur. Yoksa okullarda yıllarını tüketen nesiller yetişir. Binalar önemlidir ama asıl önemli olan içinde neler yapıldığıdır. Barakada eğitim veren üniversitelerde büyük başarılar ortaya çıkabildiği gibi, saray gibi üniversitelerde de boş oturan öğretim üyeleri ve öğrenciler olabilir."

YENİ MARŞ ÇALINDI

Cumhurbaşkanı Gül, yükseköğretim reformunu içeren ve Başbakanlık'ta bekleyen yükseköğretim yasa taslığının da bir an önce çıkması için çağrıda bulundu. Gül, "Üniversite reformu çok dikkatli bir şeklinde hazırlanmalıdır. İhtiyaçlara uygun yapılanmalıdır. Türkiye'de çok alanda köklü reformlar yapılırken, üniversite reform sürecinin geciktirilmemesi gerekir. Başta YÖK olmak üzere Meclis ve hükümetimizin geciktirmemesi gerekir. Sıra artık üniversite reformuna gelmiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelere çağrıda bulunarak, "Yükseköğretim Kurumu ile bir araya geldiğimde onlara hep, 'Yabancı öğrenci ve öğretim üyesi getirmekten çekinmeyin' derim." dedi. Cumhurbaşkanı, Abdullah Gül Üniversitesi Kampüsü ziyareti sırasında öğrencilerle de bir araya geldi. Öğrencilere, çok şanslı olduklarını belirten Gül, "Ben yurtlarda kaldım. 12 kişilik odalarda kaldım. Sizler çok şanslısınız. Bu imkanların değerini bilin" dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla yeniden düzenlenen İstiklal Marşı ilk kez Gül'ün de katıldığı resmi törende çalındı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile haftalık görüşmesine eşlerin de katılımıyla ilgili bir soruya, "Zaman zaman biz aileler olarak da bir araya geliriz. Bu da kamuoyunun, herkesin bildiği bir şeydir. Dün de sağ olsunlar böyle bir ziyaretleri oldu. Hem ikimiz kendi aramızda konuşacağımız konularımızı konuşmuş olduk, gündüz konuşmadığımız hem de tabii ki ailece, nasıl eski dostluğumuz, muhabbetimiz varsa o da aynı şekilde aile ortamı içinde bunları konuşmuş olduk" dedi. Bir gazetecinin, "Sayın Cumhurbaşkanım, Başbakan Erdoğan'ın yerine geçeceğinize ilişkin söylentiler var. Nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusuna Gül, "Bu konular sonra konuşulacak şeyler" diyerek cevap vermedi. Gül ve eşi akşam da İncesu ilçesinde bulunan Merzifonlu Kara Mustafapaşa Kervansarayı'nda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konserini dinledi. İdil Biret ve Cihat Aşkın'ın solist olarak yer aldığı konseri Bakan Taner Yıldız ile çok sayıda milletvekili de izledi.

"KAYSERİ'DEN GİDERKEN TARTILACAKSIN"
Cumh urbaşkanı Gül, Kayseri'de Cuma namazını Hunat Camisi'nde kıldı. Namazın ardından caminin hemen karşısında bulunan Ürgüp manavına giren Gül, burada esnafın tezgah üzerinde bulunan öğle yemeğine davet edildi. Kıymalı pide, kavun ve üzüm yiyen Gül, halka tatlısı ikramını ise geri çevirdi. Kayseri'de bir esnaf geleneği olan ayaküstü öğle yemeği ısmarlanmasının güzel bir alışkanlık olduğunu belirten Gül "Kıymalı pide çok güzel. Kayseri'ye gelirken değil giderken tartılmak lazım..." diye de espri yaptı. Yemekte Gül'e Enerji Bakanı Taner Yıldız da eşlik etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sıra üniversitelerde köklü reforma geldi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN