'Rusya ile gerginlik yok'

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Ankara'da Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ile görüştü. Türkiye-Bulgaristan Stratejik işbirliğinin görüşüldüğü toplantının ana konuşlarından birini de Suriye ve Suriye'deki mülteci akını oluşturdu. Ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu ise şu mesajları verdi:
OTOMATİK TEDBİR: Karadeniz'de kendi hava sahası içinde yapılan tatbikatlar hukuka uygundur. Uluslararası sınırlar içinde yapılan tatbikatlarda bizim hava sahamıza yaklaşıldığında otomatik tedbirler alınıyor. Bu herhangi bir gerginlik işareti olarak değerlendirilmemeli. Geçen sene de Gürcistan ve Bulgaristan sınırına kadar olan alanda uçuşlar olmuştu. Ama bu bir karşı karşıya gelme gerginlik işareti değil.
EGE'DE YUNAN BOTLARI: Ege'de bazen istenmeyen gelişmeler olabiliyor. Konuyu takip ediyoruz. Her zaman Yunanistan ile bunları açık bir şekilde konuşacak, kaygılarımızı iletecek kanallarımız mevcut.
KIRMIZI ÇİZGİ DEMEDİM: (Mültecilere ilişkin '100 bin kişi kırmızı çizgimiz' iddiasına karşı) "100 bin kırmızı çizgimiz" demedim. Sadece psikolojik eşik olduğunu ifade ettim. Mültecilerin sayısı Türkiye'de 600 bin, dünyada 2 milyonu aştı. Şam'ın varoşlarında insanlar kedi, köpek etleri konusunda bile fetva alarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. Böyle bir insani krize Türkiye kadar cömert, sorumlu yaklaşan ikinci bir ülke olmamıştır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rusya ile gerginlik yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN