Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1926 yılından bu yana bir ilk!

Norveç Kralı V. Harald, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine, 5-7 Kasım 2013 tarihlerinde Türkiye'ye bir devlet ziyareti gerçekleştirecek.

Giriş Tarihi: 28.10.2013 12:11 Güncelleme Tarihi: 28.10.2013 15:43
Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada bunun Türkiye ile Norveç arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1926 yılından bu yana Devlet Başkanı seviyesindeki ilk ziyareti teşkil edeceği belirtilerek, "Ziyaret kapsamında 5 Kasım 2013 Salı günü Ankara'da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacaktır. Ayrıca, ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların arttırılmasına yönelik ilave imk'nlar üzerinde durulacak, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacaktır" denildi.

Norveç'in, petrol ve doğalgaz üreticisi olmasının yanında yenilenebilir enerji kaynakları alanında da önemli bir teknolojik birikim ve tecrübeye sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede Konuk Kral, Ankara'daki programı kapsamında 6 Kasım günü "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanında Türkiye-Norveç Ortaklığı Forumu'nun açılışına katılacaktır.

Konuk Kral, resmi temaslarını tamamladıktan sonra 7 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul'da iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelecektir.

Norveç Kralı V. Harald'ın ülkemizi ziyareti, dost ve müttefik iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilip derinleştirilmesi yönündeki karşılıklı arzu ve iradenin en üst düzeyde teyidine vesile olacaktır. Bu kapsamda gerçekleştirilecek görüşmelerin, Norveç ile ilişkilerimizin her alanda daha da güçlenmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1926 yılından bu yana bir ilk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN