Artık 'çürük' yok

Milli Savunma Bakanlığı, TSK yönetmeliklerinde kullanılan engellileri rencide edebilecek türdeki "çürük, sakatlık, özürlülük, " gibi ibareleri değiştirdi

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Resmi Gazete'de dün yayımlanan yönetmeliklere göre, TSK'daki 'çürük' ibaresi, 'Askerliğe elverişli değildir kararlı sağlık' olarak değiştirildi. Ayrıca 'sakatlık' ibaresi yerine 'engelli' ibaresi, 'özürlülük' ibaresi yerine de 'engellilik' ibaresi getirildi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın daha önce Özürlü Memur Seçme Sınavı'nın 'Engeli Memur Seçme Sınavı' olarak değiştirileceğini duyurmasının ardından, mevzuatlardaki 'özürlü' ibaresi 'engelli' olarak Meclis Genel Kurulu'nda yapılan görüşmelerde değiştirilmişti. Kamuda 'özürlü' yerine 'engelli' ifadesinin getirilmesi askerde de kendini gösterdi. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliklerinde 'sakatlık' ibaresi yerine 'engellilik', 'özürlülük' ibaresi yerine 'engellilik', 'çürük' ibaresi yerine 'askerliğe elverişli değildir kararlı sağlık' ibareleri getirildi. Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği', 'Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği' ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İç Hizmet Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldığına dair karar dün Resmi Gazete'de yayımlandı. İç Hizmet Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 291'inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan 'çürük' ibaresi 'Askerliğe elverişli değildir kararlı sağlık' ifadesiyle değiştirildi. Yine aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle 382'nci maddenin ikinci fırkasının (g) bendinde yer alan 'özürlü' ibaresi 'engelli' olarak değiştirildi.

NÂZIM HİKM ET ÖRNEĞİ
Sivas'ta bir dizi programa katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP'nin sadece muhafazakârları, milliyetçileri değil, bu ülkede muhafazakâr, demokrat, sosyalist kim varsa hepsini mağdur ettiğini belirterek, şöyle dedi: "Bunlardan birisi Nâzım Hikmet. Herkes tanır, 'bu memleket bizim' diyen. Şiirlerini yasakladılar, Cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre kaldı Nâzım Hikmet'i sevenlerin CHP'yi sevebilmesi mümkün mü?"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık 'çürük' yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN