Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üsküdar-Sirkeci 4 dakikaya inecek

Sultan Abdülmecid'in 1860'ta dile getirdiği Boğaz'ın altından demiryolu ulaşımı Cumhuriyet'in 90'ıncı yılında hayata geçiyor. Günde 1 milyon 200 bin yolcu taşıması planlanan Marmaray projesi için ilk kazma 2004'te atılmıştı

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Türkiye, Asya ile Avrupa kıtaları arasında deniz altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak dünyanın enbüyük ve önemli projelerinden Marmaray yarın hizmete açılıyor. "Asrın Projesi" Cumhuriyet'in 90. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından açılacak. Ancak Türkiye'nin 1.5 asırlık rüyasına kavuşması o kadar da kolay olmadı. Marmaray'ın 153 yıllık uzun ve zorlu bir yapım öyküsü var.

ABDÜLMECİD'İN RÜYASIYDI

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili ilk düşünce 1860'da Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. Boğaz'ın altından geçen bir demiryolu toplu ulaşım bağlantısı için 1987'de de ilk geniş kapsamlı fizibilite etüdü gerçekleştirildi.
Ön çalışmalar 1998'de tamamlandı. 1999'da Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasında bir finansman anlaşması imzalandı.
2002'de boğaz tüp geçişi ve yaklaşım tünelleri ile 4 istasyon inşaatını kapsayan sözleşme BC1 Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı, Tüneller ve İstasyonlar işi ihale edildi, ihaleyi alan ortak girişim ile Mayıs 2004'te sözleşme imzalanarak Ağustos 2004'te Türkiye'nin 1.5 asırlık rüyası için ilk kazma vuruldu.

BAŞBAKAN'DAN TEST SÜRÜŞÜ

Başbakan Erdoğan da geçen yıl 15 Ocak'ta Ayrılıkçeşme'de Marmaray'ın ilk ray kaynağını yaptı. Projenin ilk test sürüşü de 4 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı. İlk test sürüşünde makinist koltuğunda Başbakan oturdu.
Marmaray, 3'ü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. Marmaray'da yolculuk süresi, Gebze ve Halkalı arası 105 dakika, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak.
Günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedeflenen Marmaray çalışmalarında yapılan arkeolojik kazılarda 35 binin üzerinde tarihi eser ile 13 batık gemi çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üsküdar-Sirkeci 4 dakikaya inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN