Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin zirvesinden 'demokrasi' vurgusu

Gül, 29 Ekim mesajında Cumhuriyet'in demokrasi ayağının hep sorunlu olduğunu vurgulayarak, "Demokratikleşme, son yıllardaki en büyük kazanımımızdır" dedi

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim mesajında Cumhuriyet'in demokrasi ayağının hep sorunlu olduğunu belirterek, "Demokrasi eksiğinin yakın tarihimizde neden olduğu meseleleri hepimiz yaşadık. Bugün gelinen noktada Türkiye, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırma yolunda önemli mesafe katetmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhuriyetimizin demokratikleşmesi, ülkemizin son yıllardaki en büyük kazanımıdır" dedi. Gül, tüm bunların, Türkiye'nin, sadece ekonomik, siyasi, askeri ve beşeri açıdan değil, demokratikleşme açısından da, "muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma" hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösterdiğini belirtirken şu ifadeleri kullandı: "Bundan sonra da sorunlarımızı adım adım giderek, demokratik bir olgunlukla, cesaretle, konuşarak, barış içerisinde çözeceğimizden, sıkıntılarımızı hızla aşacağımızdan şüphe duymuyorum. Her milletin tarihi süreçte inişleri, çıkışları olmuştur. Demokratik süreç kimi zaman kesintiye uğrasa da, ekonomik sıkıntılar gelişme ivmesini olumsuz etkilese de, Türkiye yönünü hep ileriye çevirmiş, sorunlarını çözme iradesini kaybetmemiştir."

'İLERİ GÖRÜŞLÜ ADIM'
"Cumhuriyet, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı bir eserdir" diyen Cumhurbaşkanı Gül, "Atatürk'ün liderliği ve Yüce Meclisimizin cesur kararları neticesinde Kurtuluş Savaşı'nda tarihi bir başarı elde edilmesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması, Anadolu'daki bin yıllık egemenliğimizi ebedileştiren ileri görüşlü bir adım olmuştur" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin zirvesinden 'demokrasi' vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN