Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış ve insanlık projesi

Giriş Tarihi: 30.10.2013

Başbakan Erdoğan, asrın projesi Marmaray'ın açılış töreninde konuştu: Bizi sevsin sevmesin her bir kardeşim bu projeyle gurur duysun. Marmaray milletimizin eseridir. Tarih ile bugünü, bugünle geleceği bağlıyor

Asrın projesi ve 150 yıllık rüya Marmaray, dünya liderlerinin katıldığı bir törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Cumhuriyetin 90'ıncı yılında cumhuriyeti Marmaray ile taçlandırdık" dedi. "Bizi sevsin ya da sevmesin, beğensin ya da beğenmesin, bize oy versin ya da vermesin, İstanbul ve Türkiye'deki her bir kardeşim, gönül rahatlığı içinde bu büyük yatırımla gurur duysun. Cumhuriyetimizin 90'ıncı kuruluş yıldönümünü Marmaray ile taçlandırırken, inşallah, 100'üncü kuruluş yıldönümünü daha büyük, daha gurur verici eser ve yatırımlarla kutlayacağız" diyen Başbakan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

CUMHURİYET'İ YÜCELTİYORUZ

"Hüner, bir şehir bünyad etmektir. Reaya kalbin abad etmektir' (Hüner bir şehir inşa etmektir. Halkın kalbini hoş etmektir) demişti bu şehrin fatihi. 1453'te, şehre girdiği andan itibaren, işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi, İstanbul'u imar etmek, halkın gönlünü kazanmak için çalışmış; halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere bir miras olarak bırakmıştı. Açılışını yaptığımız projenin hayallerini kuran, yetinmeyip bu hayali kâğıtlara, planlara, projelere döken, Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülhamit'e de Rabbim'den rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, İstanbul ve Türkiye için, tüm insanlık için yüreklerini ve emeklerini ortaya koymuş, Türkiye'yi bugünlere taşımış devlet adamlarına, siyasetçilerimize gönülden şükran duygularımı ifade ediyorum.
Asrın Projesi Marmaray'ı, son derece anlamlı bir günde, anlamlı bir yıldönümünde hizmete açıyoruz... Marmaray'ı, özellikle 29 Ekim'de, özellikle 90'ıncı kuruluş yıldönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor; hem de, demokratik bir cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini ispat ediyoruz.
Bugün yaşadığımız bu büyük gurur, hiç kuşkusuz, Türkiye'nin, aziz milletimizin ve İstanbul'un gururudur. Aynı zamanda cumhuriyetimizin, demokrasimizin, birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10'uncu yıldönümünde Türkiye, inşa ettiği demir ağlarla gurur duyuyordu. O izi takip ederek, 10'uncu yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek, demir ağları, karayolu ağlarını, deniz yolu ağlarını, havayolu ağlarını kat kat artırarak, 90'ıncı yılı da benzer bir gurur ve şuurla idrak ediyoruz.

YENİ KAZANIMLAR

Cumhuriyetin ilanına giden yolun nasıl zorlu, nasıl meşakkatli bir yol olduğunu hiç unutmadık. Gazi Mustafa Kemal, buradan, İstanbul'dan Samsun'a ulaşmak için, kırık dökük bir gemiyle, Karadeniz'in, çılgın dalgalarıyla mücadele etmiş, günler süren bir yolculuğun ardından Samsun'a ulaşmıştı. Kurtuluş Savaşımızı, kağnılar üzerinde taşınan cephaneyle zafere ulaştırdık. Allah şehitlerimize rahmet etsin.
Hükümet olarak, 11 yıl boyunca ulaştırma yatırımlarına ağırlık verdik; Yol medeniyettir dedik. Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken 11 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Şunu çok iyi biliyoruz ki, inşa ettiğimiz yollarla, sadece şehirleri değil, gönülleri de birbiriyle buluşturduk.
Marmaray, sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmıyor. 150 yıl öncenin hayallerini gerçekle buluşturuyor. Marmaray, tarih ile bugünü, bugün ile geleceği buluşturuyor. Marmaray, İstanbul'un olduğu kadar İzmir'in, Trabzon'un, Antalya'nın, Diyarbakır'ın, 81 vilayetin projesidir. Marmaray, Pekin'den, Tokyo'dan Londra'ya kadar, tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin projesidir.
Bu büyük eser, önce İstanbul'un, önce Türkiye'nin eseri olduğu kadar, insanlığın bir eseridir. Bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin, İstanbul ve Türkiye'deki her bir kardeşim, gönül rahatlığı içinde bu büyük yatırımla gurur duysun. Biz evet, bu büyük projeyi, bu asrın projesini başlatan ve tamamlayan olduk; ama biliniz ki, 150 yıl önce hayalini kurandan, bugün bu projeyle aynı şehirde, aynı ülkede, aynı dönemde yaşayana kadar herkes bu gurur verici tabloda pay sahibidir. Marmaray, hepimizin, milletimizin eseri, ülkemizin eseridir. Biz bu milletin efendisi değiliz, hizmetkârıyız.

ÇEVRE VE TARİH HASSASİYETİ
Marmaray ters yöne 2 akıntının olduğu, yüzeyin 60 metre derinliğinde, batırma tüp tüneliyle kıtaları birleştiren yegane yapı olma özelliğini taşıyor. Dünya üniversiteleri, bilim çevreleri, dünya medyası, en başından itibaren Marmaray'ı yakından izlediler. Asrın Projesi Marmaray, inşasındaki titizlikle, ince işçilikle, çevreci özellikleriyle, sağlamlığıyla, bir ulaşım projesi olduğu kadar, tarihin altın harflerle yazacağı bir sanat eseri, bir mimari şaheser oldu. Bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket ettik. Balıkların yumurtlama dönemine, göç yollarına engel olmayacak şekilde ince eledik sık dokuduk.
Belirlediğimiz sürede bitmesine mani olsa da, tarihi bulguları ortaya çıkardık ve 35 binden fazla tarihi eseri dünya medeniyet tarihine kazandırdık. Bugünden itibaren, 2 kıta arasındaki yolculuk süresini sadece 4 dakikaya indiriyoruz. 13.6 kilometrelik uzunluğuyla, Marmaray sayesinde, Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci, Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresi bu kadar kısalıyor.
Tek yönde saatte 75 bin yolcu, bir kıtadan diğerine geçebilecek. 2 yönde yapacağımız genişlemeyle, 63 kilometrelik banliyö hatlarını da devreye alarak, İstanbul'un raylı ulaşımını dünyaya örnek konuma getireceğiz. Sivas, Ankara, Konya, Eskişehir'den hızlı trene binen bir yolcu, saatler içerisinde İstanbul'a ulaşabilecek, dakikalar içerisinde Boğaz'ı geçip, Avrupa'ya gelebilecek."

"TOKYO-PEKİN-LONDRA-ÜSKÜDAR HATTI... OLUR MU OLUR..."
Başbakan Erdoğan konuşması sırasında yeni projelerin de müjdesini vererek şunları söyledi: "Değerli mevkidaşım Japonya Başbakanı Abe güzel bir şey söyledi: 'Japonya ile İstanbul'u birleştirmek!' Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar... Olur mu olur. Marmaray Pekin'den Londra'dan tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin projesidir. Bir barış ve dayanışma projesidir. Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. Sinop'taki nükleer enerji projesini Japonya, Fransa, Türkiye birlikte inşa edeceğiz. Burada, denizin altından geçecek bu trenler, inanıyorum ki, yolcuları olduğu kadar, sevgiyi, muhabbeti, aşkı, kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır. Bununla bitmiyor. 2015'te biraz daha güneyden otomobillerin geçeceği tüp geçidi de bitiriyoruz. Şu anda denizin altında çalışıyoruz o da bitecek. Otomobiller de oradan geçecek. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. İstanbul'un ulaşımı için iktidarımızın neler yaptığını ortaya koyması bakımından bunlar çok önemli.

HIZLI TREN PROJELERİ...
İnşallah, denizin altına inşa edeceğimiz karayolu tüp geçidiyle, en kısa zamanda Marmaray'a bir kardeş kazandıracağız. 3'üncü Köprü'yü, Havalimanı'nı, Körfez Geçişini ve İzmir otoyolunu tamamlayıp, projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. Ankara, Eskişehir ve Konya gibi, birkaç ay içinde İstanbul'u da hızlı trene yıl sonuna kadar kavuşturacağız. Sivas, Bursa, İzmir'i de hızlı trenle tanıştıracağız." Başbakan konuşmasının sonunda Üsküdar halkına seslenerek "Bu inşaat süresince çevre esnafıyla, oturanıyla rahatsız oldu. Üsküdarlı hemşerilerim haklarını helal etsin. Her kutlu doğum sancılı olur unutmayın. Bundan sonra inanıyorum ki sizler de bize Allah razı olsun diyeceksiniz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış ve insanlık projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN