Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başörtüsü neticede siyasetin bir konusu'

Giriş Tarihi: 30.10.2013

, başörtüsü için Meclis iç tüzüğünde bir engel olmadığını belirterek, "Neticede siyasetin bileceği bir konu" dedi. Gül, eski anlayışın değişmesinde CHP'nin de rolü olduğunu kaydetti

, ve eşi Hayrünnisa Gül'ün ev sahipliğinde dün Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, 31 Ekim'de Meclis Genel Kurulu'na başörtüsüyle girme kararı alan AK Partili milletvekillerinin durumuyla ilgili "TBMM'nin iç tüzüğünde, bildiğim kadarıyla Meclis Başkanı 'bir engel yok' diyor. Neticede siyasetin bileceği bir konu" dedi.

CHP'NİN DE KATKISI OLDU

nda eski anlayışın değişmesinde CHP'nin de katkısı olduğunu söyleyen Gül, "Bu konu bir tabu olarak görülürdü. Onların da müspet anlamda katkısı olduğunu görmek gerekir" dedi. Gül, temel hak ve özgürlüklerin bir parçasının da inanç hürriyeti olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "İnsanların inandığı gibi yaşamaları, giyinmeleri, kuşanmalarından korkulurdu. Bunların nelere mal olduğunu hepimiz biliriz. Gördüğünüz gibi, bu korkulara hiç gerek yokmuş. Diğer konuda, Kürt meselesinde de, onu da kendi irademizle, kendi aklımızla, bu meseleleri aşmak için önemli, cesur adımlar atılıyor. Önemli olan bunları kendi irademizle yapmamız. Bütün bu konular, laiklik anlayışındaki yanlış ve kendimizi cendereye sokan anlayıştan uzaklaşıp, daha Batılı, daha ABD'deki, İngiltere'deki gibi, Avrupa'daki gibi bir anlayışa ulaşıyor olmak memnuniyet verici." Gül, çözüm süreci ile de hükümet ve devlet kademelerinin iyi niyet ve sağduyulu irade gösterdiğini ifade etti.

ESEPSİYONA YOĞUN İLGİ
Yaklaşık bin 600 davetliyle resepsiyona katılım önceki yıllara göre yoğun oldu. Başbakan Erdoğan'ın Marmaray'ın açılışı nedeniyle katılamadığı resepsiyona TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar, muhalefet partisi liderleri, TSK'nın komuta kademesi, milletvekilleri, sanat, iş ve spor dünyasından çok sayıda isim katıldı. Bu yılki resepsiyona CHP lideri Kılıçdaroğlu ise genel başkan olduğundan bu yana ilk kez katıldı.

Bahçeli: CHP anlayışlı olmalı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise başörtülü vekil tartışmasıyla ilgili "Meclis'e başörtüsüyle gelenler saygıyla karşılanacak" dedi. Bahçeli, CHP'den gelen açıklamaları ise "CHP'nin anlayışlı olmasında fayda var" sözleriyle değerlendirdi.

'Siyasetçiler yeni sorun çıkarmamalı'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, resepsiyonda gazetecilerin bir sorusu üzerine milletin başörtüsü konusunda sorunu çözdüğüne dikkat çekti. TBMM Başkanı Çiçek "Meclis halkın gerisinde olmamalı. Halk bu sorunu çözdüyse siyasetçiler yeni sorun çıkarmamalı" dedi.

Kılıçdaroğlu: Başörtüde protesto yok
Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği 29 Ekim resepsiyonlarına ilk kez katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, partisinin AK Partili kadın milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu'na başörtüsüyle girmesi halinde takınacağı tutumu, "Bir protesto yok" sözüyle açıkladı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başörtüsü neticede siyasetin bir konusu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN