Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li İnce: Başörtülüsü de bacım başı örtüsüz de

TBMM Genel Kurulu'nda başörtülü milletvekilleri ile ilgili ilk sözü CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce aldı. CHP'li İnce başı örtülüsünün de başı açığının da bacısı olduğunu söyledi. AK Parti sıralarından CHP'li İnce'nin bu sözlerine uzun süre alkış geldi.

Giriş Tarihi: 31.10.2013 17:41
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Akşener oturumu başlattıktan sonra birleşime 15 dakika ara vermişti. İkinci birleşim açıldıktan sonra genel kurulda başörtüsü konusunda CHP'li Muharrem İnce ilk sözü alan isim oldu. Yaşanan tartışmanın demokrasi tartışması olmadığını ifade eden İnce, "Bu bir zalimin yeni bir mağduriyet yaratma tartışmasıdır. Yetimin hakkını yememek, milleti ayrıştırmamak dinin emri değil mi? Siz madem dinin emrini yerine getiriyorsunuz miras konusunda da bu dinin emrini yerine getirecek misiniz? Burada merdiven altında sigortasız çalışan tatili olmayan kadınları bir kez olsun o arkadaşım savunmadı. Mağdur edebiyatı yapmanıza izin vermeyeceğiz. İktidar olmak için 'papaz kıyafeti giyerim' diyene 'ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol' diyebilecek misiniz?" ifadelerini kullandı.

"CHP SIRALARINDAN ALKIŞ GELMEDİ"

Muharrem İnce, başörtülünün de başı açığın da kardeşi olduğunu söyledi. Bu sözleri üzerine AK Parti milletvekilleri İnce'yi alkışladı. CHP sıralarından alkış gelmediği gözlendi. Kendi kardeşinin de başının örtülü olduğunu anlatan İnce, AK Parti'ye başörtüsü üzerinden siyasi rant sağlaması için izin vermeyeceklerini ifade etti. İnce, 'Benim başörtülü bacım dediğim zaman bu benim ağzıma yakışır bunu size oy için rant için kullandırmayacağız.' dedi.

BDP Milletvekili Pervin Buldan ise Meclis'te yaptığı konuşmasında başörtüsü sorununun çözümünden dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li İnce: Başörtülüsü de bacım başı örtüsüz de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN