Pavey: 'Türban ile özgürlük bıçak sırtı gibidir'

Giriş Tarihi: 31.10.2013 17:42 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 17:43

AK Partili kadın milletvekillerinin Genel Kurula başörtüleriyle gelmeleri ile ilgili konuşan CHP Milletvekili Şafak Pavey, 'Türban ile özgürlük ilişkisi bıçak sırtı gibidir. Bir yandan inanç özgürlüğünü temsil eder, öte yandan inanç baskısını' dedi.

Genel Kurul'da söz alan Şafak Pavey, konuşmasını her şeyin yasak olduğun bir Genel Kurul'dan yaptığını ifade etti. 'Mecliste pantolon giymesi bir erkek milletvekili tarafından engellenmiş kadın milletvekili olarak bu konuşmayı yapıyorum, olmayan bacağı erkekler tarafından siyaset sohbetine dönüştürülen birisi olarak yapıyorum' diyen Şafak Pavey, AK Parti'nin başı açık vitrin vekillerinin emanet oyları gerçek sahiplerine geri verme zamanının geldiğini ifade etti. Ak Parti'yi iktidara taşıyan asıl kadınların meclis koltuklarını almalarının hakları olduğunu belirten Pavey, 'AK Partili kimi vekillerin başörtülü eşlerini saklamaya çalışıp utanmalarından çok inciniyorum. Elbette ülkemde sekülerizmin geleceği ile ilgili muazzam endişelerim var. Kaygım türban ile kırmızı ruj arasına sıkıştırılmış semboller değildir. Demokrasi Paketi'nde aynı ideolojiyi paylaşan erkek polis doğal karşılanırken, türbanlı kadın polise yasak gelmesine çok şaşırmıştım. Ben polisin başındaki türbandan değil, bana vaat ettiği şiddet geleceğinden korkarım. Mecliste cem evi açmak için Diyanetten fetva isteyen anlayıştan korkuyorum' diye konuştu.

Kadın özgürlüklerin korkmadığını söyleyen Pavey, 'Özgür bir hayat çok zor bulunur ama çok kolay kaybedilir. Çiçekli başörtüsü ve daracık pantolonuyla Çamlıca Parkı'nın kuytularında sevgilisiyle öpüşen genç kıza özgürlüğünü Mustafa Kemal'e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türban ile özgürlük ilişkisi bıçak sırtı gibidir. Bir yandan inanç özgürlüğünü temsil eder, öte yandan inanç baskısını. Bir çok kadın inanarak örtünürken, bir çok kız kendilerini kontrol eden aile güçleri tarafından zorla kapatılırlar' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pavey: 'Türban ile özgürlük bıçak sırtı gibidir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN