Canlı bomba son anda önlendi

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın katıldığı 5. İzmir İktisat Kongresi'nin başlamasından 3 gün önce önemli bir terör operasyonu gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 2.11.2013 09:46
10 kişilik canlı bomba listesinde aranan DHKP-C'li terörist Ferit Mutlu eylem gerçekleştiremeden Buca'da yakalandı.

Bugün gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk gününde konuşma yaptığı 5. İzmir İktisat Kongresi öncesinde güvenlik açısından önemli bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Canlı bomba şüphesiyle aranan terör örgütü DHKP-C üyesi 10 kişiden birinin kongreden 3 gün önce İzmir'de yakalandığı öğrenildi.

Yunanistan'ın Lavrion Kampı'nda eğitilerek silahlı ve bombalı eylem düzenlemek üzere Türkiye'ye yasal olmayan yollardan girişi sağlanan DHKP-C'li Ferit Mutlu, devletin zirvesini ağırlayan kongrenin hemen öncesinde yakayı ele verdi.


BİRİMLER UYARILMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) geçtiğimiz yıl eylül ayında, İstanbul Sultangazi'deki 75. Yıl Polis Merkezi'ne yönelik canlı bomba saldırısının ardından tüm polis birimlerine bir yazı gönderdi.

Yazıda, DHKP-C'nin eylem için Lavrion Kampı'nda eğitim faaliyetlerini artırdığı ve özel eğitimli teröristlerin Türkiye'ye gönderildiği bilgisi yer aldı. Eğitilerek silahlı ve bombalı eylem düzenleyebilecek hatta canlı bomba olarak kullanılabilecek 10 teröristin kimlik bilgileri ve fotoğraflarının da eklendiği yazıda, emniyetin tüm birimlerinin alarm durumuna geçmesi istendi.


5 NUMARAYA BASKIN

İzmir'de yakalanan Mutlu'nun arananlar listesinde 5 numarada yer aldığı görüldü. Terör örgütüne üye olmak ve bombalı saldırılara katılmak gibi suçlardan hakkında kesinleşmiş 7,5 yıl hapis cezası olan ve benzer 5 ayrı suçtan aranan teröristin İzmir'de bulunduğu bilgisini alan Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon için düğmeye bastı.

Mutlu, geçtiğimiz pazar günü sabaha karşı Buca'da bir evde yakalandı. Evde bulunan çok sayıda örgütsel dokümana da el konuldu. Herhangi bir eylem içinde olup olmadığıyla ilgili bilgi verilmeyen Mutlu'nun Yunanistan'a kaçmak üzere hazırlık yaptığı belirtildi. Mutlu, Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

İşte canlı bomba listesi

1- Hasan Selim Gönen (Ölü olarak ele geçirildi)

2- Sultan Işıklı (Yaralı olarak yakalandı)

3- Burcu Sönmez

4- Elif Kaya

5- Ferit Mutlu (İzmir'de yakalandı)

6- Sevgi Dalyan

7- Seval Arıcı

8- Harika Kızılkaya

9- Şafak Yayla

10- Bulut Yayla

Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canlı bomba son anda önlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN