Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Herkes mutlu oldu normalleşmeye katıldı

Giriş Tarihi: 2.11.2013

Cumhurbaşkanı Gül, başörtülü milletvekillerine gösterilen tutum nedeniyle bütün siyasi partilere teşekkür etti "Herkes bu tip normalleşmeye katkı verdi" yorumu yaptı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'na 4 kadın milletvekilinin başörtülü olarak katılmasıyla ilgili, "Herkes mutlu oldu. Bütün siyasi partilere teşekkür ediyorum" dedi. Sabah "Diyalog, silahsızlanma, bölgesel ve küresel güvenlik" başlığıyla düzenlenen 60. Pugwash Bilim ve Uluslararası Konferansları'nın açılışında konuşan, öğlen de Türk-İngiliz III. Tatlıdil Forumu'na katılmak için İskoçya'nın başkenti Edinburgh'a giden Gül, hareketi öncesi başörtüsü konusundaki soruları yanıtladı. Gül, "Gördüğünüz gibi herkes mutlu oldu. Herkes bu tip normalleşmeye katkı verdi. Bütün siyasi partilere teşekkür ediyorum. Hepsine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Gül, katılacağı forumla ilgili de katılımcıların, Türkiye ve İngiltere'nin ortak gündeminde yer alan küresel, ekonomik gelişmeler, enerji güvenliği, AB ile ilgili konular ve bölgesel gelişmeler gibi güncel konuları değerlendireceğini söyledi.

KİTLE İMHA SİLAHLARI

Gül, 60. Pugwash Bilim ve Uluslararası Konferansları'nın açılışında da nükleer dahil kitle imha silahlarıyla ilgili meseleye ilkeli yaklaşmak ve bu beladan topyekün kurtulmak gerektiğini söyledi. Gül, şunları belirtti: "Bulunduğumuz coğrafyada her türlü kitle imha silahının mevcudiyetine karşıyız ve imhasından yanayız. Bu tür silahlara sahip olunmasının uluslararası barışı tehdit edeceğine de inanıyoruz. 1980'li yıllardaki İran-Irak savaşında, 1998'deki Halepçe'de ve son olarak da Şam yakınlarında kimyasal silah kullanılması sorunun ciddiyetine işaret ediyor."

'ZORBAYA KARŞIYIZ'
60. Pugwash Bilim ve Uluslararası Konferansları'nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif de birer konuşma yaptı. Konuşmasında "Hiçbir şekilde Orta Doğu'da kimyasal silahların varlığına göz yummamalıyız" diyen Davutoğlu, katılımcıların soruları üzerine de şunları söyledi: "Hangi mezhepten gelirse gelsin zorbaya karşıyız, mağdurun yanındayız. Bölgemizde ateşle oynayanlar var. Bu tarz amaçları boşa çıkarmak için elimizden gelini yapacağız." Zarif de yaptığı konuşmada şu mesajı verdi: "Nükleer silahların varlığı bizim için çok büyük bir tehdittir. Nükleer silahların bertarafı bizim nihai hedefimiz olmalı, amacımız olmalı." İran'ın nükleer programında barışçıl amaçlar güttüğünü ifade eden Zarif, "Bizler hiçbir şekilde güvenlik doktrinimizde nükleer silahlara yer vermiyoruz" şeklinde konuştu.

'İSRAİL İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYIZ'
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile sonraki saatlerde yaptığı ikili görüşmenin ardından konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye konusunda İsrail'le işbirliği olduğu gibi intiba yaratılmaya çalışıldığını belirterek, "Açık ve net söylüyorum hiçbir şekilde Türkiye İsrail'le bir başka Müslüman ülkeye saldırı konusunda işbirliği yapmadı yapmaz, bu haberlerin hepsi Türkiye ve Suriye halkının mücadelesine gölge düşürmeye yöneliktir" dedi. Davutoğlu, İran ile Suriye konusunda insani krize acil tedbir, Suriye'nin geleceğini Suriye halkının belirlemesi ve geçişin barışçıl yollarla olması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, "Suriye'de çatışmalara, kan akmasına son vermeliyiz diyoruz, halkın sandık başında karar vermesi gerekli diye düşünüyoruz. Oradaki trajedi, diyalogla çözülmeli. Çoğu konuda hemfikiriz ama amaca ulaşmak için farklı yöntemler konusunda fikir ayrılığımız var" dedi. Zarif, İran'ın ön şartsız Cenevre-2 sürecine katılmaya hazır olduğunu da vurguladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Herkes mutlu oldu normalleşmeye katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN