'Meclis olgun davrandı'

TBMM'deki başörtülü vekil gelişmesi için "tarihi atmosfer" yorumu yapan Erdoğan "Parlamento bu süreci bu güne kadar hemen hemen hiçbir zaman yaşayamadığı büyük olgunlukla değerlendirdi" diye konuştu

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, başörtülü milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na katılması ile ilgili "Tarihi bir atmosfer" değerlendirmesinde bulundu. "Parlamento hemen hemen hiçbir zaman yaşayamadığı bir olgunluk içinde bu süreci değerlendirdi" ifadelerini kullanan Erdoğan, Ankara'da Beştepe Camisinde kıldığı Cuma namazının ardından şunları söyledi:
Tarihi bir atmosfer, demokratikleşme süreci ve normalleşmenin önemli bir adımı olarak görüyorum. Parlamento hemen hemen hiçbir zaman yaşayamadığı bir olgunluk içinde süreci değerlendirdi ki, öncesinde farklı farklı şeyler söylenmesine rağmen dünkü hava çok çok olgundu.
Parlamentodaki destek veren tüm grup ve milletvekillerine teşekkür ediyorum. Buna benzer süreci aynen devam ettirirsek Türkiye'nin aşamayacağı engel yoktur.
3 siyasi parti gayet güzel bir tavır sergiledi ama CHP maalesef tarihten gelen şeyini hala devam ettirmenin gayreti içerisinde. Kendi içlerinde olumlu yaklaşanı da, olumsuz olanı da var. Ama ben neticeye bakıyorum.
(CHP'nin "AK Parti mağduriyet olarak kullanacak izin vermeyeceğiz" gerekçesi) Milletin verdiği izni kimsenin engellemeye hakkı yok. CHP'nin böyle bir ne gücü de yok. Milletin talebi Parlamentoda gerçekleşmiştir. Olayın yüzdesine de baktığınız çok önemli bir birliktelik vardır. Bununla çıkmış bir neticedir.
(Pantolon tartışmaları) Bunlar sorun değil, hepsi aşılır. Bu kadar şeylerden sonra, pantolon konu değil.

KUZEY AVRUPA TURUNA ÇIKIYOR
Başbakan Tayyip Erdoğan 5-9 Kasım arasında Finlandiya, İsveç ve Polonya'yı kapsayan resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de, 6 Kasım'da Başbakan Jyrki Katainen ile görüşecek olan Erdoğan, 7 Kasım'da İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüşüp İsveç Kralı Carl XVI . Gustaf tarafından kabul edilecek. Daha sonra Polonya'nın başkenti Varşova'ya geçecek olan Erdoğan, 8 Kasım'da Başbakan Donald Tusk ile bir araya gelecek ve "Türkiye-AB İlişkileri" konulu bir konferans verecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Meclis olgun davrandı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN