'Akdeniz kıyısında Afganistan olabilir'

İskoçya'da Guardian'a röportaj veren Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası camianın ilgisiz kaldığı Suriye'nin yeni bir Afganistan olabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 4.11.2013
İskoçya ziyareti sırasında Guardian gazetesine röportaj veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de devam eden iç savaş ve cihatçı gruplar yüzünden Akdeniz kıyısında yeni bir Afganistan oluşma tehlikesi olduğunu söyledi. Prens Andrew'un onuruna düzenlediği yemek sırasında verdiği mülakatta Gül, dünyanın umursamaz gözleri altında Suriye ulusunun yok olduğunu vurguladı. ABD ve İngiltere dahil olmak üzere uluslararası kamuoyunun Suriye'deki ahlaki, insani ve güvenlik krizine tepkisinin hayal kırıklığı yaşattığını söyleyen Gül, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin tutumunun "utanç verici" olduğunun altını çizdi. İki yıl önce Türkiye'nin aracılık yaptığı ve Suriye'deki krizin barışçıl yollarla bitirilmesini amaçlayan çabaların Batılı ülkelerden destek görmediğini hatta sabote edildiğini söyleyen Gül, Türkiye'nin saldırı altında kalması durumunda tepkisinin sert olacağını bildirdi. Gül, "Türk Silahlı Kuvvetleri'ne gerekli yetkiyi verdik. Ancak şunun anlaşılmasını isterim; bu Suriye ile Türkiye arasında bir olay değil. Bizim insan hakları ihlalleri olmadan önce Suriye ile bir problemimiz yoktu. İnsanlar katledilince bu bir insanlık sorunu oldu" diye konuştu. Türkiye'nin şimdiye kadar mülteciler için 2 milyar dolar harcadığını ve harcamaya devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, şöyle dedi: "Durum bugünkü gibi devam edecek olursa, iç savaş daha da derinleşecek ve sivil halk radikalleşecek. Bu da sadece Türkiye için değil, herkes için bir tehlike arz ediyor. Kimsenin, Akdeniz kıyısında bir Afganistan'ın oluşmasını kabul edeceğini düşünmüyorum. ABD ve İngiltere'den beklentilerimiz farklıydı. Tüm görüşmelerin kimyasal silahlara indirgenmesi son derece hayal kırıcı. 2. Cenevre konferansı konusunda beklentim de yüksek değil."

İSKOÇ MİLLİ GALERİSİ'Nİ GEZDİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İskoçya Edinburgh'ta National Gallery'de (İskoç Milli Galerisi) önceki gece düzenlenen Türk-İngiliz 3. Tatlıdil Forumu gala yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül çiftini Birleşik Krallık İskoçya Bakanı Alistair Carmichael, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu eşbaşkanı Jack Straw ve eşi ile Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve eşi karşıladı. Yağlı boya tabloları ve heykellerin sergilendiği salondan canlı klasik müzik dinletisi eşliğinde ilerleyen Gül çiftine galerideki sanat eserleri hakkında bilgi verildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akdeniz kıyısında Afganistan olabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN