Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den büyük müjde

Giriş Tarihi: 5.11.2013 12:32 Güncelleme Tarihi: 5.11.2013 17:03

Türkiye'nin AB üyeliği yolunda önemli adım...

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerinde 3 yıl sonra bir fasıl açıldı. AB Genel İşler Konseyi'nin aldığı karar uyarınca, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. fasıl, Brüksel'de düzenlenen bakanlar düzeyinde Hükümetlerarası Konferansla (HAK) açıldı.

Konferansa Türk tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı. AB tarafından ise Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn katıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 'Yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra 22. Faslın açılması müzakere sürecimizin canlandırılması bakımından önemli bir ilk adımdır. Bununla birlikte, ülkemizin katılım müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesini teminen siyasi saiklerle engellenen Fasıllar üzerindeki blokajların da bir an evvel kaldırılarak diğer tüm Fasılların açılması başlıca beklentimizdir. Türkiye, AB üyeliği yolundaki çalışmalarına kararlılıkla devam edecektir.' denildi.

Dışişleri Bakanlığı memnuniyetle karşıladı

Dışişleri Bakanlığı, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açılmasını memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nin 25 Haziran'da aldığı karar uyarınca, Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının, 5 Kasım'da Brüksel'de düzenlenen bakanlar düzeyinde hükümetler arası konferansla açılmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada, yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra 22. faslın açılmasının müzakere sürecinin canlandırılması bakımından önemli bir adım olduğu
belirtilirken, "Ülkemizin katılım müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesini teminen siyasi saiklerle engellenen fasıllar üzerindeki blokajların da bir an evvel kaldırılarak diğer tüm fasılların açılması başlıca beklentimizdir" ifadesine yer verildi. Açıklamada Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki çalışmalarına kararlılıkla devam edeceği bildirildi.

AB Bakanı Bağış: Rum Kesimi'nin "aklını başına toplaması" gerek

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bugün açılan başlığı yeni fasılların izlemesi konusunda AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'nin çağrısına herkesin kulak vermesini, fasılları bloke eden Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin (GKRY) de "aklını başına toplamasını" istedi.

"Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslının açılışı için Brüksel'de bulunan Bağış, AA'ya yaptığı açıklamada, "Ümit ederim ki
Füle'nin 16 Ekim'de İlerleme Raporu'nu açıklarken yaptığı çağrıya herkes kulak verir. 23 numaralı 'Yargı ve Temel Haklar' faslı ve 24 numaralı 'Adalet Özgürlük ve Güvenlik' fasıllarını engelleyen GKRY kulak verir" dedi.

Türkiye'nin eleştirildiği konuların yüzde 95'inin bu fasılların kapsama alanında olduğunun altını çizen Bağış, "Biz bu fasılları açma konusunda
çok net iradeye sahip olduğumuzu vurguladık ama bu fasılların açılmasını engelleyen GKRY'nin artık aklını başına toplaması ve Türkiye'nin, AB'nin ve AB üyesi ülkelerin 500 milyon vatandaşının çıkarlarını riske atmaması, ipotek altına almaması gerekiyor. Bu konuda ümit ediyorum ki onlar da doğru olanı yapacaktır" diye konuştu.

"Ban Ki-mun Planı"

Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde Türkiye'nin AB sürecinde de olumlu gelişmeler yaşanacağının altını çizen Bağış, şunları söyledi:

"Özellikle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Özel Temsilcisi Alexander Downer'ın taraflarla yaptığı müzakereler sonucunda, bu yılın sonuna kadar yeni bir planın, Annnan Planı'nın düzeltilmiş bir versiyonunun, Ban Ki-mun Planı'nın ortaya çıkması ve 2014 başında tarafların eşzamanlı olarak oylaması neticesinde adada siyasi eşitliğe dayalı, içişlerinde mümkün olduğu kadar özerkliğe sahip ama dış dünyaya karşı tek bir egemenlik şemsiyesiyle temsil edilen bir Birleşik Kıbrıs Devletleri'nin kurulması öngörülür, gerçekleşir, bu da Türkiye'nin siyasi sebeplerle engellenmiş 16 faslının 14'ünün önündeki engelleri kaldırır."

Bunun gerçekleşmesi halinde Türkiye'nin çok kısa bir süre içerisinde 12'ye yakın faslı açıp 10'a yakın faslı da kapatabileceğini ifade eden Bağış,
"Ondan sonraki süreçte de Türkiye'nin tam üyelik sürecini hızlı bir şekilde neticelendiririz. Durmak yok, yola devam" dedi.

Faslın açılması

Faslın açılmasının "aslında gecikmiş bir pozitif adım" olduğunu söyleyen Bağış, Türkiye'nin bu faslın açılmasına yıllardır hazır olduğunu ancak
eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin engellediği fasıllardan biri olduğu için açılamadığını ifade etti.

Bağış, "Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın politika değişikliğine gitmesiyle bu faslın önündeki siyasi engel kalktı. Türkiye olarak teknik hazırlıklarımızı çok hızlı şekilde yerine getirdik ve faslın açılmasına 5 ay önce karar verildi ama Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ülkesindeki
seçimleri düşünerek birtakım bahanelerle ötelemeye çalışması sonucu faslın açılması bugüne nasip oldu" diye konuştu.

Bağış, faslın açılmasına gelene kadarki sürece de bakılması gerektiğini belirterek, "Sayın Başbakanımızın ilan ettiği demokratikleşme paketi,
bu paketin hemen akabinde 16 Ekim'de yayımlanan İlerleme Raporu, ardından bugün bu faslın açılması, iki gün sonra AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin ülkemize yapacağı ziyaret, Sayın Başbakanımızın bu akşam başlayacak olan Finlandiya, İsveç ve Polonya ziyaretleri, Türkiye ile AB arasında yeni bir dönemin soluğunu bize hissettiriyor" dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL: HEDEFİMİZ TAM ÜYELİK

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde 3 yılın ardından yeni fasıl hükümetler arası konferansla açıldı.

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" faslı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katıldığı Hükümetlerarası Konferans'ta açıldı. Böylece Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra ilk kez yeni bir başlık açılmış oldu.

Yaklaşık 6 ay gecikmeyle açılan "Bölgesel Politikalar" müzakereye açılan 14'üncü başlık oldu.

Konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, AB ile müzakerelerde 3 yıl sonra yeni fasıl açılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye olarak hedefimiz tam üyelik müzakerelerini başarılı bir şekilde tamamlamaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den büyük müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN