Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kışanak: "Başörtüsü sorununu çözmüş olmak..."

Giriş Tarihi: 5.11.2013 14:24

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, 'Bugün başörtüsü sorununu çözmüş olmak hepimiz için büyük bir kazanımdır. Eşitlik açısından önemli bir kazanımdır. Alevi yurttaşlarımızın eşitlik talebine de yanıt verilmelidir' dedi.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında konuştu. Alevilerin hak ve özgürlük arayışı eşit yurttaşlık arayışı konusundaki mücadeleleri sonuç verirse Türkiye'de toplumsal barış sağlamanın daha kolay olacağını ifade eden Kışanak, 'Hem de tüm orta doğu da haklar barış içerisinde yan yana yaşama imkanı bulacaktır. Adeta demokratik orta doğunun birlikte yaşama geleceği konusunda Alevilik bir imkan sunan ve tüm halkların yan yana kardeşçe yaşama konusunda bir fırsat sunan inançtır. Aleviler Kerbela'dan bu yana Hazreti Ali'nin katledildiğinden bu yana aslında inancı barışla özdeşleştiren, mazumiyetle özdeşleştiren bir inanç halinde günümüze kadar devam etti. Uğradığı zulme ve hakarete rağmen kimseye hakaret etmeyen, kimseye zulmetmeyen inancına daha fazla sarılarak bu zulümlerin ve zalimlerin üstesinden gelmeye çalışan bir barış dilidir Alevilik. Bu anlamda ben orta doğu barışına da önemli katkıları olacağına inanıyorum. Türkiye'nin toplumsal barışına da önemli katkıları olacağına inanıyorum. Bir kez daha tüm Alevi canlarımızın 12 imam yatsı orucunda tuttukları orucun ettikleri duaların hak katında kabul edilmesini diliyorum' şeklinde konuştu.

İstanbul'da Alevi yurttaşlar tarafından bir miting organize edildiğini hatırlatan Kışanak, şunları dedi:

'Yaklaşık 50 Alevi örgütü, sivil toplum örgütü, sendika, siyasi partinin katkılarıyla organize edilen bu miting bence çok şey söylüyor. Artık Ankara'nın, hükümetin bu sese kulak verme zamanı geldi. Yıllardır bu ülkede inanç özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntıların mağduru olan bir toplumdur Aleviler. Evet, bu ülkede inançlarından dolayı bakı, zulüm gören birçok yurttaşımız oldu. Başörtülü diye kamusal haklarını kullanamayan kadın arkadaşlarımız oldu. İnsanlar sırf inançlarının gereğini yerine getirdikleri için tehdit olarak algılandılar. Bunun karşılığında baskılara ve zulme maruz kaldılar. Mazlumlar, zulme uğrayanlar birbirini anlamazsa sorunlarımızı çözemeyiz. Bugün başörtüsü sorununu çözmüş olmak toplumsal olarak çözmüş olmak hepimiz için büyük bir kazanımdır. Özellikle kadınlar açısından eşitlik hukuku acısından oldukça önemli bir kazanımdır. Aynı şekilde Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık talebine artık yanıt verilmelidir.'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışanak: "Başörtüsü sorununu çözmüş olmak..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN