Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç yıl aradan sonra Brüksel'de ilk randevu

Brüksel'de bugün toplanacak konferansta AB ile "Bölgesel Politika" başlığı açılacak. Müzakerelerdeki 14'üncü fasıl, üç yıllık suskunluğun ardından geldi

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Türkiye ile AB arasındaki müzazekere sürecinde üç yılı aşkın bir aradan sonra bugün yeni bir başlık açılacak. Brüksel'de yapılacak olan Türkiye ile AB arasındaki Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda "Bölgesel Politika"ya ilişkin 22. başlık konusundaki müzakereler resmen başlatılacak. Böylece, İspanya'nın Dönem Başkanlığı sırasında 30 Haziran 2010'da "Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı"na ilişkin 12. başlığın açılmasından bu yana ilk defa bir müzakere faslı açılmış olacak ve müzakereleri başlatılan fasılların sayısı 14'e ulaşacak. Türkiye'yi Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil edeceği Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius başkanlık edecek. Konferansa Avrupa Komisyonu'nun adına ise Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle katılacak.

ZORLU MÜZAKERE

Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde yeni bir başlığın açılması, geçen 22 Ekim'de AB Genel İşler Konseyi'nin yaptığı toplantı sırasında onaylanmıştı. Konsey'in kararında, Avrupa Komisyonu'nun 16 Ekim'de yayımladığı ve gerek Brüksel'de gerek de Ankara'da "dengeli" olarak nitelenen 2013 Türkiye İlerleme Raporu'ndaki değerlendirmelerin yanı sıra Alman hükümetinin olumlu yaklaşımı etkili oldu. Almanya ve Hollanda gibi etkin bazı AB üyelerinin geçen haziran ayında yapılan Genel İşler Konseyi toplantısında "Bölgesel Politika"ya ilişkin başlığın öngörüldüğü gibi haziran sonunda açılmasına Gezi olaylarını gerekçe göstererek karşı çıkmışlardı. Konsey'in haziran toplantısında yapılan görüşmeler sonucunda yeni bir başlığın açılmasını "ilke" olarak onaylanmış ancak başlığa ilişkin müzakerelere resmen start verileceği Hükümetlerarası Katılımı Konferansı'nın tarihine ilişkin karar ise İlerleme Raporu'nun açıklanması sonrasına bırakılmıştı. Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinde, şimdiye kadar 13 başlık açıldı. Süreçte açılan ilk fasıl olan "Bilim ve Araştırma" ya ilişkin 25. başlık konusundaki müzakereler 12 Haziran 2006'da başlatıldı. "Bölgesel Politika", AB tarafından, üye ülkeleri arasındaki sosyo-ekonomik farklılıklar ve ülkelerin kendi bölgeleri arasındaki dengesizliklerin azaltılması ile sosyo-ekonomik entegrasyon ve uyumu sağlamak için geliştirildi. AB Bölgesel Politikası, "Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlığı altında birliğin içindeki bölgeler arası farklılıkları gidererek kalkınmayı amaçlıyor. AB Bölgesel Politikası'nın üç ana hedefi bulunuyor: uyum, bölgesel rekabet edebilirlik ve istihdam, bölgesel işbirliği.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç yıl aradan sonra Brüksel'de ilk randevu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN