Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mavi Marmara büyük hataydı'

İsrail eski Askeri İstihbarat Başkanı Yadlin, "Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı. İki tarafın da hataları vardı. Keşke yaşanmasaydı" dedi

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Abluka altındaki Gazze'ye, gıda, ilaç ve inşaat malzemesi taşıyan Mavi Marmara gemisine Mayıs 2010'da uluslararası sularda İsrail komandolarınca düzenlenen ve 9 Türk aktivistin öldüğü 50'yi aşkın kişinin yaralandığı kanlı saldırının "faillerinden biri" olan, dönemin Askeri İstihbarat Başkanı olan emekli tümgeneral Amos Yadlin, 3 yıllık suskunluğunu bozdu. Türkiye'de İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen Yadlin, "Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı. İki tarafta da hatalar vardı. Keşke olanlar hiç yaşanmasaydı" diye konuştu. "Aynı şeyler bugün olsa yine aynı şeyleri yapar mıydınız?" sorusuna da yanıt veren Yadlin, "Yaşanan tecrübeler, insana hep bir şeyler kazandırıyor. Bu tecrübelerle, o yaşanan olaylar olmazdı" şeklinde konuştu.

TAZMİNATTA YOL ALINAMADI

Türkiye, vatandaşlarına yapılan bu kanlı saldırının ardından İsrail ile ilişkilerini "ikinci katip düzeyine" indirdi ve İsrail'e "özür", "tazminat" ve "Gazze ablukasının kaldırılması" şartını öne sürdü. İsrail, geçen martta "özür" diledi ve "tazminat" ödeyeceğini açıkladı. Ancak aradan geçen süre içerisinde "tazminat" ödemesinde herhangi bir yol alınamadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mavi Marmara büyük hataydı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN