Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Sabuncu son yolculuğuna uğurlanıyor

Giriş Tarihi: 6.11.2013 11:40

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, son yolculuğuna uğurlanıyor.

Sabuncu için ilk tören, bir yıldır görev yaptığı Üsküdar Üniversitesi Kuzey Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi.

Törene, Sabuncu'nun eşi Gülüm Sabuncu, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile çalışma arkadaşları, öğrencileri ve yakınları katıldı.

Türk bayrağına sarılı tabutun üzerine, Sabuncu'nun cübbesi de konuldu. Bu arada, Sabuncu'nun eşinin yakınlarının desteğiyle ayakta durduğu, çalışma arkadaşlarının ve öğrencilerinin de gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Törende konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sabuncu'nun üniversitelerinde yaklaşık bir yıldır çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Hocamızın geçmişinde çok üretken bir hayatı vardı. Çok öğrenci yetiştirmiş, hatta hocaların hocasıdır. Bir hocayı en çok ayırt ettiren şey yetiştirdiği hocanın çokluğudur. Bu hocamız, hocaları yetiştirmiş bir kimseydi. Çok güzel bir iz bıraktı. Fakat misyonunu demekki bu dünyada tamamladı. Hayat zaten sadece dünya hayatıyla sınırlı değil. Hilmi hocam artıları çok olan bir kişi. Bizde az çalıştı ama gölgesi, bıraktığı eserler çok güzel. Onun bıraktığı hatırayı devam ettireceğiz. İnşallah onun ismini yaşatmak için iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili konferans salonuna onun ismini vermeyi düşünüyoruz. Kendisini, Allah'tan rahmet dileyerek uğurluyoruz. "

Tören, konuşmaların ardından duaların okunmasıyla sona erdi. Daha sonra Prof. Dr. Sabuncu'nun cenazesi, Erenköy Galip Paşa Camisi'ne götürüldü.

Sabucu'nun cenazesi bu camide kılınacak öğle namazının ardından Ümraniye Ihlamurkuyu Mezarlığı'nda defnedilecek.

Prof. Dr. Hilmi Sabuncu'nun özgeçmişi

Hilmi Sabuncu, 1948'de Isparta'nın Uluborlu ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve İş Sağlığı alanında 1988'de profesör olan Sabuncu, Türkiye'de "İş Sağlığı ve Güvenliği" kürsüsünü kuran hoca olarak tanındı.

Sabuncu, İstanbul Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve son olarak Üsküdar Üniversitesi'nde öğretim üyeliği, bilim dalı
ve ana bilim dalı başkanlığı görevlerini yürüttü.

İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapan pek çok uzman ve akademisyenin de yetişmesine katkı sağlayan Sabuncu, bu alanda bilimsel
çalışmalar yürüttü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Sabuncu son yolculuğuna uğurlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN