Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tez zamanda yeni fasıllarla bekleriz!

Giriş Tarihi: 6.11.2013

AB ile müzakerelerde 14'üncü başlık olan "Bölgesel politikalar" faslı resmen açıldı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Beklentimiz tüm fasılların açılması" denildi

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı Brüksel'de, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin katıldığı hükümetlerarası konferansla açıldı. Müzakerelerde yaklaşık üç yıllık aradan sonra 14'üncü faslın açılmasının ardından bakanlar basın toplantısı düzenledi. AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, üç yıl sonra bir faslın müzakereye açılması ve bu süreçte resmen gelişme kaydedilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, AB'nin önemli bir ortağı olan Türkiye'de son bir yılda meydana gelen gelişmelerin AB'nin Türkiye ile daha sıkı ilişkiye girmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Füle, "Umarım bir fasıl daha açmak için bu kadar uzun süre beklenmez ve AB yakın zamanda 23 ve 24. fasıllar için Türkiye'nin yerine getirmesi gerekenleri açık şekilde ortaya koyar" dedi. AB Bakanı Bağış ise AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacının da en az Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı kadar olduğunu vurguladı, "AB, Türkiye'yi yük olarak görmemeli" şeklinde konuştu. Kalkınma Bakanı Yılmaz da Türkiye'nin AB sürecinin hızla devam etmesi için fasıllar üzerindeki blokajların kaldırılmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni fasıl dolayısıyla yapılan açıklamada ise gelinen noktanın memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, "siyasi saiklerle engellenen fasıllar üzerindeki blokajların da bir an evvel kaldırılarak diğer tüm fasılların açılması başlıca beklentimizdir" ifadesine yer verildi.

AB İLE DÖRTLÜ ZİRVE
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek yılın başında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile Brüksel'de dörtlü bir zirvede bir araya gelmesi öngörülüyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Bu temasların sonucunda Türkiye ile AB ilişkilerinin farklı bir boyut kazanacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu. Erdoğan'ın Brüksel'de Türkiye'nin yeni satın aldığı AB Daimi Temsilciliği binasının resmi açılışını yapması ve TÜMSİAD'ın Avrupa genelindeki üç bin yatırımcıyı bir araya getireceği bir zirveye katılması da yapılan planlamalar arasında yer alıyor.

'ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKISI OLACAK'
AB Bakanı Bağış, "AB ile ilişkilerde milat" olarak değerlendirdiği faslın açılışının Türkiye'ye yansımalarının neler olacağını şöyle değerlendirdi: "Bölgelerdeki kadınlar ve gençler, geliştirilecek projelerle işgücüne daha çok ve etkin biçimde katılacak. Kız çocuklarının okullaşma oranlarında artış hızlanacak. Her yaş, cinsiyet ve etnik kökene sahip vatandaşımız için mesleki eğitim verilecek. Özel itina gösterilmesi gereken kimselerin de iş ortamına katılımı sağlanacak. Bu fasıl gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracağı kadar bölgelerarası kaynaşmayı da destekleyici bir motivasyon sağlayacaktır. Çözüm sürecinde önemli katkıları olacaktır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tez zamanda yeni fasıllarla bekleriz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN