'Yaşam tarzlarına müdahale etmedik'

Giriş Tarihi: 6.11.2013

"Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik. 11 yıllık iktidarımızda başı açık olan hangi hakkını kaybetti?" diye soran Erdoğan, "Kadınları başı açık-örtülü diye ayıran hiçbir zaman biz olmadık" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan dünkü grup toplantısında 'kızlı-erkekli yurt' tartışması ile ilgili yöneltilen yaşam tarzına müdahale eleştirilerine "11 yıllık iktidarımızda başı açık olan acaba hangi hakkını kaybetti?" sorusuyla yanıt verdi. Erdoğan şunları söyledi:
Ben karakteri itibariyle farklı bir siyasetçiyim. Bir yerde konuştuğumu inkar etme anlayışına sahip bir insan değilim. Müteaddit defalar kimsenin yaşam tarzına karışmadığımızı söylememize rağmen, 'yaşam tarzımız değiştiriliyor' ithamlarıyla karşı karşıyayız. 11 yıllık şu yönetimde AK Parti iktidarı kimin yaşam tarzına müdahale etti? 'Sen niçin böyle yaşıyorsun...?' Böyle bir durum mu söz konusu oldu?
Biz sorumluluk makamındaki muhafazakar bir demokrat parti olarak, bu ülkede anne babaların çocukları bize emanettir. Biz, kızla erkeklerin devletin yurtlarında karışık kalmasına müsaade etmiyoruz. Gazeteler, köşe yazarları ne yazarlarsa yazsınlar, dünyada eğitim psikolojisinin içerisinde bunun verimlilik açısından hiçbir izahı yapılamaz. Biz burada kesinlikle müdahil olduk ve şu anda yurtlarımızda kızlarımızın erkek öğrencilerle ayrıştırılması çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar yüzde 75 oranında da bunu gerçekleştirdik.
Bazı yerlerde yurt ihtiyacına cevap veremediğimiz için evlerde kalma sıkıntı yaşanıyor. Buralarda güvenlik güçlerimize, valiliklerimize gelen istihbari bilgiler var. Bu istihbari bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahale ediyorlar. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?
Aynı apartmanın içerisinde bakıyorsunuz daire komşuları bu tür şeylerin ihbarını yapıyor. Çünkü buralarda nelerin olduğu belli değil. Karmakarışık, her tür şeyler olabiliyor. Ondan sonra anneler babalar feryat ediyor 'devlet nerede?' diye. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır. Bunlara da kusura bakmasınlar, bir muhafazakar demokrat iktidar olarak bizler müdahil olmak durumundayız. Bu, yaşam tarzına müdahale değildir.
Bulunduğum makam, değerler, asla buna müsaade etmez. Çünkü ben bir Başbakan olarak bu Anadolu'nun topraklarını bilen, bu ülkede annelerin babaların kahir ekseriyetinin bu işlere asla müsaade etmeyeceğini bilen bir insanım.
Kadınları başı örtülü, başı açık diye ayrımcılığa tabi tutan hiçbir zaman biz olmadık. Anamuhalefet hala başka dünyada yaşıyor. Şimdi bize 'Başı açık olanların da haklarını savunacak mısınız?' diye soruyorlar. Çok ayıptır ya, 11 yıllık iktidarımızda başı açık olan acaba hangi hakkını kaybetti? 'Şu hakkını kaybetti' desinler, gelsinler bize, biz ona o hakkı da verelim. Kamuda görev almaktan mı men edildi?
Anamuhalefet, başörtüsü ile ilgili sorunlu. Bir taraftan rozet taktılar, öbür taraftan otobüsten attılar. Ama şimdi ne demeye başladılar? 'Aday niçin olmasın' demeye başladılar. Temenni ederiz ki CHP'de de başı örtülü kardeşlerimiz aday olmak istiyorlarsa olsunlar. Normalleşme budur.

BAŞBAKAN ERDOĞAN FİNLANDİYA'DA
Başbakan Erdoğan, Türk Hava Yolları'na ait özel uçakla Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye gitti. Erdoğan'ı Helsinki Vantaa Havalimanı'nda Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün oğlu ve aynı zamanda Türkiye'nin Helsinki Büyükelçisi olan Selah Korutürk, eşi emekli büyükelçi Zergün Korutürk, Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Mina Vaskunlahti ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı protokol yetkilisi Pekka Kaivola karşıladı. Erdoğan ve beraberindeki heyet doğruca kalacakları Camp Otel'e geçti. Erdoğan, bugün sırasıyla Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Parlamento Başkanı Eero Heinaluoma ve Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile görüşecek.

'ŞU ANDA KABİNEDE REVİZYON YOK'
Başbakan Erdoğan, Finlandiya'ya hareketinden önce Esenboğa havalimanında basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan kabine revizyonuyla ilgili şunları kaydetti: "Revizyonun bu seçimlerle alakası yok. Kabinede revizyon her zaman, her an olabilir. Ama şu anda böyle bir revizyon olur mu olmaz mı böyle bir düşüncem söz konusu değil. Ama adaylıklar netleştikten sonra bazı yerlerde eğer bakan arkadaşlarımızdan aday olması gereken olursa neticesini göreceğiz, ona göre adım atacağız." Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'ye başkan seçilmesiyle ilgili Erdoğan, "Kulüplerle ilgili herhangi bir söylemde bulunmam doğru değil. Bana düşen sadece hayırlı olsun demektir" diye konuştu. Erdoğan, müstakil öğrenci evlerinde kız ve erkeklerin bir arada kalmasının uygun olmadığını düşündüklerini belirterek, bu konuda gerekiyorsa yasal bir düzenleme yapacaklarının da altını çizdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yaşam tarzlarına müdahale etmedik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN