Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemiler tatbikatta, uçaklar "dalaş"ta

Giriş Tarihi: 7.11.2013 15:15 Güncelleme Tarihi: 7.11.2013 15:16

Altı F-16 uçağı Karadeniz'de, Türk Hava Sahasına paralel olarak uluslararası hava sahasında uçuş yapan bir adet İL-20 Rus Askeri Uçağına karşı devriye uçuşu yaptı.

Bir Türk mayın gemisi Ege Denizinde deniz tatbikatı yaparken ise Türk-Yunan uçakları arasında "radar kilidi" dalaşı gerçekleşti. Türkiye Yunanistan ile ilgili olayları Dışişleri Bakanlığına bildirdi.

TSK internet sitesinde kuvvet komutanlıklarının günlük faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Buna göre altı adet F-16 ile Karadeniz'de, Türk Hava Sahasına paralel olarak uluslararası hava sahasında uçuş yapan bir adet İL-20 Rus askeri uçağına karşı "devriye uçuşu" yapıldı.

Ayrıca Sakız Adası'nın kuzeybatısında Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden Türk F-16 uçaklarına Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu. Olay Dışişleri Bakanlığına bildirildi.

Sakız Adası'nın güneyinde ise Ege'nin uluslar arası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden F-16 uçağına, Yunanistan'ın Limni meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, bir dakika 25 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu. Her iki olay Dışişleri Bakanlığına bildirildi.

GEMİLER TATBİKATTA

Türkiye-Yunanistan arasında benzerine sık rastlanan bu olaylar sürerken Yunanistan sınırları içinde bulunan İyon Denizi'nin Petras Körfezi kesimindeki "Ariadne Mayın Harbi Tatbikatı" da devam ediyor. 13 Kasım'a kadar sürecek tatbikata Türkiye bir mayın karşı tedbiri gemisiyle katılıyor.

DİĞER FAALİYETLER

TSK açıklamasına göre Türkiye-Suriye hudut bölgesinde, altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hududu boyunca hava devriye görevi icra edildi. Altı F-16 ile de Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu gerçekleştirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da dün üç adet harp gemisi ile Birleşmiş Milletler ve NATO kapsamındaki görevlere devam ederken, üç adet harp gemisi ile de Doğu Akdeniz'de karakol görevi icra edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemiler tatbikatta, uçaklar "dalaş"ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN