Disiplindeki öğrenciye kampusa giriş yasağı

Giriş Tarihi: 8.11.2013

YÖK'ün değiştirdiği disiplin yönetmeliğiyle hakkında soruşturma yapılan öğrenci üniversite binalarına giremeyecek, izinsiz bildiri dağıtmak da disiplin suçu sayılacak

Üniversitelerde yaşanan gerilimlerin önüne geçmek isteyen YÖK, öğrenci disiplin yönetmeliğinde değişikliğe gitti. YÖK'ün Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik ile hakkında soruşturma yapılan öğrencilerin üniversite binalarına girmesi yasaklanabilecek. Değişiklik ile izinsiz bildiri dağıtmak da disiplin suçu kapsamında alındı. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre hakkında soruşturma süren öğrencilerin üniversite binalarına girmesi yasaklanabilecek. Değişiklik ile yönetmeliğe "Soruşturmacılar; zaruri gördükleri takdirde soruşturma süresince, soruşturulan öğrencilerin yükseköğretim kurumu binalarına girmesinin yasaklanması hususunda karar verilmesini disiplin soruşturmasını açmaya yetkili merciden isteyebilirler" hükmü eklendi.

BİLDİRİ DE DİSİPLİN SUÇU

Değişiklik öncesi yönetmelikte üniversite içerisinde izinsiz afiş ya da pankart asmak "Kınama cezası gerektiren disiplin suçları" kapsamında yer almıyordu. Değişiklik ile izinsiz bildiri dağıtmak da kınama cezası gerektiren disiplin suçları arasında yer aldı.

ATILMA YOK

YÖK yetkilileri değişikliğin özgürlüklerin kısıtlanması ya da özgürlüklerden geri adım atmak anlamına gelmeyeceğini belirten yetkililer, öğrencilere verilen disiplin cezalarına itiraz hakları olduğunu vurguladı. YÖK yetkilileri şunları kaydetti: "Mevcut yönetmelikte, verilen disiplin cezası öğrencinin anne ve babasına bildirilmiyordu. Cezalara karşı itiraz yolu da açıldı. Disiplin suçunun tekrarı halinde hiçbir surette yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası verilemeyecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Disiplindeki öğrenciye kampusa giriş yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN