Vize muafiyetinde hava Türkiye lehine döndü

Giriş Tarihi: 8.11.2013 13:19

Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinde olmasına rağmen Türkiye'ye vize uygulanması konusunda yaşanan karamsar hava, yapılan karşılıklı açıklamalarla pozitife dönmeye başladı. Türk ve AB'li en yetkin ağızlardan vize muafiyeti konusunda birkaç hafta içinde olumlu neticeler alınabileceği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile Ankara'da bir araya geldi. Dışişleri Konutu'nda gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basında toplantısı düzenlendi. Davutoğlu, ''Engeller ne olursa olsun, AB hedefimiz hiç şaşmamıştır.'' sözleri ile Türkiye'nin AB kararlılığını ifade ederken, son dönemde Türkiye ile AB arasında müzakere süreci bağlamında çok olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti. ''Türkiye-AB ilişkileri çok sağlam bir temelde yeni bir ivme kazanmış durumda'' sözlerine yer veren Dışişleri Bakanı, Komiser Füle ile kapsamlı bir görüşme yaptıklarını, bundan böyle eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından bloke edilen diğer fasıllardaki blokajın kaldırılmasını ve Türkiye-AB müzakerelerinde gerçek anlamda bir ivme kazanmasını arzu ettiklerini kaydetti. Hem Davutoğlu hem Füle önümüzdeki sürece yönelik bir kararlılık ortaya koydu.

"BAHAR ANCAK ÇİÇEKLER AÇARSA BAŞLAR"

22. Faslın üç buçuk yıldan sonra açıldığına dikkat çeken Stefan Füle, ''Hedefimiz diğer fasılların da açıldığını görmek. Amacımız tek bir başarı elde etmek değil, bu başarımızı devamlı kılmak ve sürdürülebilir hale getirmek olmalıdır.'' şekline konuştu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış'ın 22. Faslın açılmasıyla ilgili 'Bir çiçekle bahar gelmez' sözüne atfen AB Komiseri Füle ''Bahar ancak çiçekler açmaya başlamasıyla gelir.'' dedi.

BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE OLUMLU NETİCE BEKLENİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, yaptıkları ortak basın toplantısında vize muafiyeti konusunda çok iyimser açıklamalarda bulundu. Vize muafiyet ve geri kabul anlaşması konularında da bir ivme kazandırılması konusunda fikir birliği içinde olduklarını ifade eden Davutoğlu ''Önümüzdeki dönemde bu konuda çok olumlu gelişmeler bekliyoruz. İki taraf olarak da bunu bugün bir kez daha teyit ettik. Üzerinde çalıştığımız metin konusunda özde ilerlemeler sağlandı. Ümit ederiz önümüzdeki haftalarda nihai bazı adımlar atılabilir. Vize muafiyeti konusunda atmosferin çok olumlu olduğunu, bundan sonra atılacak adımlar hususunda aramızdaki görüş ayrılıklarının önemli ölçüde giderilmekte olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyorum.'' şeklinde konuştu.

Türk vatandaşları için Schengen Bölgesi'nde vize muafiyet konusundaki yaptıkları çalışmalardan söz eden Füle ''Ümit ediyorum ki birkaç hafta içinde bu yönde yaptığımız yoğun çalışmaların neticesini alabiliriz.'' sözlerine yer verdi.

"KIBRIS'TA ÇÖZÜM, TÜRKİYE'NİN AB SORUNLARINI KALDIRACAK"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşmede Kıbrıs sorununun da ele alındığını kaydetti. Davutoğlu, Kıbrıs sorununun çözülmesiyle Türkiye'nin AB üyeliği önündeki birçok sorunun kalkacağına değinerek, Türkiye olarak bir an önce kapsamlı müzakerelerin başlamasını istediklerini belirtti. Liderlerin derhal bir araya gelmesini ve BM'nin daha etkin bir rol üstlenmesini isteyen Davutoğlu, garantörlerin de katıldığı beşli toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Davutoğlu ''Umuyoruz ki kapsamlı müzakereler bir an önce başlar ve Türkiye ile AB arasında da Kıbrıs sorunu engelleyici bir faktör olmaktan çıkar. Bu hem, Ada'ya kalıcı barışı getirecektir hem de Türkiye'nin katılımı ile AB'ye küresel aktör olma konumunu güçlendirecektir.'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vize muafiyetinde hava Türkiye lehine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN