Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silivri'den 10 Kasım açıklaması

Giriş Tarihi: 9.11.2013 13:04 Güncelleme Tarihi: 9.11.2013 13:06

Genelkurmay eski başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamasına "Ebedi Başkomutanım Mustafa Kemal Atatürk" diye başlayan Başbuğ "Cumhuriyetin Onuncu Yıl Nutkunda söylemiş olduğunuz; "Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki başarıyı, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimk'rane yürümesine borçluyuz' şeklindeki sözlerinizin, bugünlerde daha çok anlam ve önem kazandığını görmekteyiz, idrak etmekteyiz" diye başladığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu sözleriniz bir gerçeği ortaya koymaktadır: Başarının sırrı, Türk milleti ile onun bağrından çıkan Türk Ordusunun bir ve beraber hareket etmesidir. Bu gerçekten hareket ederek hayatınız boyunca, Türk milletinin desteği ve sevgisi olmadan Türk ordusunun, güçlü Türk ordusu olmadan da Türk milletinin; varlığını sürdüremeyeceğine inandınız. Bu nedenle de, her zaman Türk ordusunun sizin gönlünüzdeki yeri bambaşka olmuştur."

"ATATÜRK SON MESAJINI TÜRK ORDUSUNA VERMİŞTİ"

Atatürk'ün 29 Ekim 1938 günü Cumhuriyet Bayramı nedeniyle, son yazılı mesajını Türk ordusuna verdiğini, bunun özel mutlaka özel bir anlamı olduğunu kaydeden Başbuğ, açıklamasına şöyle devam etti:

"Başvekil Celal Bayar tarafından Ankara Hipodromunda okunun mesajınızda Türk ordusuna şöyle hitap ettiniz: "Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferlerle beraber medeniyet nurlarını taşıyan Kahraman Türk ordusu. Büyük Türk milletinin huzurunda Kahraman ordu, sana kalbi şükranlarımı beyan eder ve ifade ederken, büyük ulusumuzun iftihar hislerine de tercüman oluyorum.' Başkomutanım, sizin bu duruşunuza karşı, Cumhuriyetin 90. yılına girdiğimiz bugünlerde, esefle ve üzüntü ile görüyoruz ki, bazı çevreler, asılsız iddialarla Türk ordusunu ve onun personelini Türk milletinin gözünde karalamaya ve itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar. Aslında saldırılan sizsiniz, sizin eserleriniz. Amaç; Türk milleti ile ordusunun arasındaki sizin özenle kurduğunuz tarihi bağı kopartarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü kırmaktır. Ancak, bu tarihi ilişkinin mayası o kadar sağlamdır ki, Türk milletinin büyük çoğunluğu, yargı eliyle Türk ordusuna karşı yürütülen bu uygulamalara karşıdır ve tepkilidir."

"HAYAT DEMEK MÜCADELE DEMEKTİR"

Atatürk'e "Aziz Başkomutanım" diye hitap eden Başbuğ mesajını, "Bir konuşmanızda bizlere; "Hayat demek mücadele ve müsademe demektir' demiştiniz. Başkomutanının izinden giden ve gücünü Türk milletinden alan; Mustafa Kemal Atatürk'ün askerlerini hiçbir güç yıkamaz ve size ve eserlerinize olan bağlılıktan vazgeçiremez. Aziz hatıran önünde saygı ve şükranla eğiliriz. Ruhun şad olsun" diye bitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silivri'den 10 Kasım açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN