Türkiye'nin en iyi haber sitesi

136 yıl sonra tekrar şehitlerin izinden...

Osmanlı-Rus Harbi'nin 136'ncı yılında, kadın, erkek, yaşlı, genç tam 15 bin kişi Aziziye ve Mecidiye tabyalarına kadar 5 kilometre yürüyüp şehitler için dua etti

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilenen Osmanlı-Rus Savaşı'nın 136'ncı yıldönümü sebebi ile Erzurum'da sabah namazı sonrası 15 bin kişi binlerce insanın şehit olduğu Aziziye ve Mecidiye tabyalarına yürüdü. Erzurumlular kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden 136 yıl önceki ruhu yaşayarak yaklaşık 5 kilometre yürüdü.

'İNSANLARI BEKLETMEYİN'
Erzurum Valiliği öncülüğünde düzenlenen etkinlikte çok sayıda vatandaş 1877-1878 Osmanlı- Rus Harbi'nin gerçekleştiği tabyalara yürüyüş için Karskapı Şehitliği'nde toplandı. Şehitliği ziyaret edip dualar eden yaklaşık 15 bin kişi daha sonra yürüyerek tabyalara ulaştı. Yürüyüş sonrasında Aziziye Tabyası önünde bir araya gelen topluluk hep bir ağızdan şehitler için dua etti. Programa Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, Sivil Toplum Örgütleri ve binlerce vatandaş katıldı. Program sunucusunun program akışını okumak istemesi üzerine Vali Altıparmak "Boş verin programı bu kadar insanı bekletmeyin hemen başlayalım" dedi. Talimatın ardından şehitler için dua edildi ve İstiklal Marşı okundu. 136 yıl sonra ilk kez düzenlenen yürüyüşte duygusal anlar yaşandı. Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak yürüyüş hakkında şunları söyledi: "7'den 70'e ecdadımızı anmak için tabyalara bu etkinliği gerçekleştirdik. Çocuklarımız bu destanı bilmeli ve öğrenmelidir. 93 Harbi'nin 136. yıldönümünde tabyaları tüm dünyaya duyurmaya kararlıyız." Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de, "Bu yürüyüşümüze Erzurum'da yaşayan Erzurumlu olmayan da binlerce vatandaşımız katıldı. 136 yıl önce yaşanan milli duyguyu hissetmek ve o günü hafızalarda yaşatmak düşüncesiyle bu yürüyüşe iştirak etmenin manevi bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum" dedi.

'GELENEKSEL HALE GELSİN'
Vatandaşlar duygularını, "1877 yılı 8 Kasım gecesi Erzurum'u istila için gelen Rus birliklerinin tabyalardaki koğuşlarında uyuyan Mehmetçikleri şehit etmesinin ardından Erzurum halkının 9 Kasım günü Aziziye Tabyası'nda yazdığı şanlı mücadelenin üzerinden 136 yıl geçti. Atalarımızın bize bıraktıkları miraslardan haberdarız. Bu yıl ilki düzenlenen bu etkinliğin geleneksel hale getirilmesini istiyoruz" şeklinde dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
136 yıl sonra tekrar şehitlerin izinden...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN