Erdoğan: Torunumun adını 'Ali' koyacağım

Muharrem ayı vesilesiyle katıldığı iftar yemeğinde dinleyenlere "canlar" diye seslenen Başbakan "Torunum geliyor, bir ismi de Ali olacak" dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, muharrem ayı vesilesiyle katıldığı iftarda, kendisini dinleyenlere "canlar" diye seslendi, "hiçbir meselemiz çözümsüz değil. konuşarak çözeceğiz" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye Uzlaşı ve Toplumsal Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen Muharrem Orucu İftar yemeğine katıldı. Şunları söyledi:
HUSUMET ÜRETENLER YEZİD'İN SAFINDA: Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin mübarek hayatları boyunca nasıl vahdet içinde mücadele ettilerse, şahadetleri ile de vahdetin yani birliğin timsali oldular. Kim ki onların vefatlarından tefrika üretiyorsa o peygamberi, peygamber torunlarını ve ehli beyti anlamamıştır. Kim ki Kerbela faciasından bir ayrılık, bir husumet, kutuplaşma üretmek istiyorsa biliniz ki o Hz. Hüseyin değil Yezid'in safında yer almıştır.
HÜSEYİN HEPİMİZİN KAHRAMANI: Kerbela'dan ve Hz. Hüseyin'in şehadetinden hiç kimseye tefrika fırsatı çıkmaz. Hiç kimseye ayrılık bahanesi çıkmaz. Buradan bir husumet asla hasıl olmaz. Hz. Peygamber, nasıl ki bizim hepimizin peygamberiyse, Hz. Hüseyin de hepimizin Hüseyini'dir. Hepimizin şehidi, hepimizin mazlumu, kahramanıdır.
TORUNUM ALİ OLACAK: En büyük kayınbiraderim Hüseyin'dir, ikinci sıradaki kayınbiraderim Hasan'dır, diğer kayınbiraderim Ali'dir. Şimdi bir torunum geliyor isminin bir tanesi Ali olacak. Niye? Bunların hepsi bizim ortak mirasımızdır, birlik sebebimizdir. 1374 yıldır yüreklerimizde hiç dinmeyen sızı bütün İslam dünyasının bütün Müslümanların ortak acısıdır. Hz. Hüseyin'in canı, o mübarek kanı Kerbela'nın toğrağına düştüğünde değil, Müslümanlar tefrikaya düştüğünde acımıştır.

'YENİ KERBELALAR İSTEMİYORUZ'
"Hz. Ali üzerinden Hz. Hüseyin ve Hasan üzerinden her türlü tefrika girişimi Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hüseyin efendimizin aziz ruhlarını incitmiştir. Şimdi birileri üzerlerine bombaları yerleştirip Müslüman camilerine gidip içlerinde çocuk, kadın olan cemaatın ortasında o bombaları katlediyor. İster Şiilerin ister Sünnilerin arasında patlatsın, hatta kilise havra olsun, bunları yapanlar ister Şii ister Sünni olsun, ibadet edenleri katletmek Allah aşkına meşru görülebilir mi? Biz dünyanın neresinde olursa olsun, yeni Kerbelalar görmek istemiyoruz. Pakistan'da Afganistan, Lübnan'da, Irak'ta, İran'da, Yemen'de, camilerde bombaların patlatıldığını duyduğumuzda inanın elimiz ayağımız çözülüyor, kollarımız yana düşüyor; o zaman dertleniyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Torunumun adını 'Ali' koyacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN