Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşlik devlet nişanları ile pekişti

Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini pekiştirmek adına iki ülke Cumhurbaşkanlarına birbirlerine devlet nişanlarını tevdi etti.

Giriş Tarihi: 12.11.2013 16:27
Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kardeşlik ve birliktelik mesajları verdi.

Seçimin ardından ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılandı. İki gün sürecek ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Gül tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı'na 'Devlet Nişanı' tevcih edilirken, konuk Cumhurbaşkanı Aliyev de Abdullah Gül'e 'Haydar Aliyev Nişanı' takdim etti. Çankaya Köşkü'ndeki tören milli marşların okunmasının ardından karşılıklı nişan takdimi ile devam etti. Tevdilerin akabinde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Ülkemizin en yüksek nişanı olan 'Devlet Nişanı'nı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Kıymetli Dostum Sayın İlham Aliyev'e takdim etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Zamanında Umum Milli Lider, Büyük Devlet Adamı Haydar Aliyev'e de tevcih edilen 'Devlet Nişanı'nı, bu defa Aliyev ailesinin bir başka saygın mensubuna takdim etmek benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır.'' sözlerine yer verdi.

GÜL'E AZERBAYCAN'IN EN BÜYÜK NİŞANI

Azerbaycan'ın en yüksek nişanı olan 'Haydar Aliyev Nişanı'nın kendisine layık görülmesinden de büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Azerbaycan'la dostluk, kardeşlik ve iyi komşuluk bağlarına dayalı ilişkilerimizin en güçlü şekilde devamına büyük önem veriyoruz. Küresel ve bölgesel çalkantıların sürdüğü bir dönemde, Azerbaycan'ı güvenli limanlara taşıyacak bir liderin mevcudiyeti, ilişkilerimizin geleceğinin teminatıdır.'' şeklinde konuştu.

Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum enerji projelerine, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Trans Anadolu (TANAP) boru hatlarını süratle tamamlayarak, yeni başarı hikayeleri ilave etmek istediklerini kaydeden Gül, ''Azerbaycan'da göreve geldiğiniz günden bu yana ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da derinleşmesi için büyük çaba harcadınız. Üstün gayretlerinizle, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin tarihinde müstesna bir yer edindiniz.'' dedi.

ALİYEV: TÜRKİYE'NİN GELİŞMİŞLİĞİNDE 'AZİZ KARDEŞİM'İN ROLÜ BÜYÜK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise bugünkü ziyaretin kendisinin üçüncü resmi olmak üzere onaltıncı ziyareti olduğunun altını çizerek, ''Her ziyaretimde Türkiye'nin gelişmişliğine şahit olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye'nin bölgesel güç olması sizin kadar bizleri de gururlandırıyor.'' şeklinde konuştu. Konuk Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin gelişmişliğinde 'Aziz Kardeşim' diyerek hitap ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün büyük rolü olduğunu vurgulayarak Devlet Nişanı almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Aliyev ''Türkiye bizim için en yakın dost, kardeş ve müttefik ülkedir'' diyerek Türkiye-Azerbaycan işbirliği ve dostluğun daimi olacağını kaydetti.

Çankaya Köşkü'ndeki Nişan Töreni'ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşli olarak iştirak etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşlik devlet nişanları ile pekişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN