BDP’li Sakık’tan kürsüde yemin

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, geçmişte insanların diri diri yakıldığını ve bu cinayetleri işleyenlerin yargılanmadığını söyledi. AK Parti Amasya Milletvekili Bostancı ise faili meçhullerin, bu hikayenin bir parçası olduğuna işaret ederek, "Adalet talep ediyorsan bütünüyle adalet talep edeceksin. Sadece kendi acıların ve adalet duygundan bahsetmek yanlış" dedi.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 18:01
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Genel Kurul'da, BDP'nin "faili meçhul cinayetler ve yakılan köyler" konusunda araştırma önergesinin gündeme alınmasına ilişkin grup önerisi görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Sabah gazetesinde yayımlanan "16 infazda tim aynı" başlıklı haberi göstererek, bunun bir dönemi aydınlattığını söyledi.

Geçmişte yaşanan faili meçhul cinayetlerin tanığı olduklarını belirten Sakık, öldürülen kişilerin yer aldığı fotoğrafları gösterdi ve kavas aracılığıyla
fotoğrafları diğer gruplara dağıttı.

İnsanların diri diri yakıldığını, bunlardan bazılarının kendi akrabası olduğunu anlatan Sakık, ancak bu cinayetleri işleyenlerin ellerini kollarını
sallayarak dolaştığını dile getirdi.

Kürsüde Kur'an'ı eline alarak konuşmasını sürdüren Sakık, "Bu kutsal kitap adına temin ediyorum ki belki binde birini anlatmışımdır. Daha binde 999'u anlatılmadı. Sizi vicdanınızla başbaşa bırakıyorum. Eğer yakılan bu insanların hukukunu veremiyorsanız, önergemize oy veremiyorsanız, bana inançlardan, İslamiyet'ten bahsetmeyeceksiniz" diye konuştu.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, 3 çocuğunu dağda kaybeden anne ile 24 yıl önce oğlu şehit olan bir annenin yaşadığı duyguları aktardı.

Bostancı, "Acıları yarıştırmak gibi bir amacım yok. 30 yıllık sürede ne olduğunu görebilmek için anlatıyorum. Faili meçhuller bu hikayenin bir parçası. Adalet talep ediyorsan bütünüyle adalet talep edeceksin. Sadece kendi acıların ve adalet duygundan bahsetmek yanlış. Geçmişte bu yapıldı; herkes kendi adaletini istedi. İsterdim ki o resimlerin yanına başka resimler de koysun" diye konuştu.

Bostancı, çözüm sürecinin arkasında en çok yaralı olan, evlatlarını kaybetmiş insanlar durduğunu dile getirdi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de Bostancı'nın resmin bütün olarak görülmesi gerektiğini anlattığını, ancak geçmişte ülkü ocakları yöneticisi olarak yazdığı bir kitapta, kaybettiği kardeşini yazarken, sağ-sol çatışmalarında yaşananlara, 7 TİP'li öğrencinin katledilmesine değinmediğini ifade etti.

Aygün, köy yakılmalarına ilişkin Meclis'te çok sayıda önerge verildiğini, ancak hiçbiri ile ilgili işlem yapılamadığını söyledi.

BDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP’li Sakık’tan kürsüde yemin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN