Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'dan 28 Şubat davası açıklaması

Giriş Tarihi: 13.11.2013 15:49 Güncelleme Tarihi: 13.11.2013 15:52

Hakimler ve Savcılar Yükse Kurulu (HSYK), anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olduğunu ve yargısal görevi bulunmadığını bildirdi.

HSYK, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan haber ve yorumlarda 28 Şubat davasıyla ilgili mahkemenin tutuksuz yargılama yapma kararı eleştirilerek bundan HSYK'nın sorumlu olduğunun vurgulanması sebebiyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, Bilindiği üzere, Anayasamız ve yasalarımız uyarınca; Hakimler görevlerinde bağımsız olup, hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve h'kimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu; Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olup; yargısal görevi bulunmamaktadır. Ne kamuoyunun yakından takip ettiği diğer davalarda ne de 28 Şubat davasında yargı yetkisini kullanan h'kimlere yönelik olarak tavsiye ve telkinde bulunması ya da yönlendirme yapması mümkün değildir. Milletimiz adına yargı yetkisini kullanan h'kimler, dosyadaki mevcut delil durumuna göre anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. H'kimlere yargı yetkisinin kullanılmasından dolayı neden tutuklu yargılama yapıyorsun sorusu sorulamayacağı gibi neden serbest bıraktın sorusu da kurulumuzca sorulamaz. Verilen kararlarda yanlışlık olduğunun düşünülmesi durumunda müracaat edilebilecek hukuki yollar da yine kanunlarımızda açıkça yer almaktadır. Anayasamız, idari bir kurul olan HSYK'ya; 'Hakim ve savcıların görevlerini; Kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hakimler için idari nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; Görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde hakkında inceleme ve soruşturma yetkisi' vermiş olup, bu kapsamda Kurulumuza gelen şik'yetler de titizlikle incelenip değerlendirilmektedir' denildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan 28 Şubat davası açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN