Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Pusuya yatanlara fırsat tanımayız'

AK Parti'yle sandıkta yarışamayanların nifak peşinde olduklarını belirten Erdoğan "Pusuda bekleyenlere asla fırsat tanımayacağız, ellerini ovuşturanlara asla imkân vermeyeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında kızlı-erkekli yurt çıkışıyla başlayan tartışmalar konusunda parti içine önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:
İSTİSMARCILARI ARAMIZA ALMAYALIM: Yakın tarihte yaşanmış Dersim, Çorum, Kahramanmaraş, Sivas, Gazi Mahallesi gibi acı hadiseler, bizim bin yıllık kardeşliğimizi bozamaz. Güç devşirme peşindeki odakları, istismarcıları aramıza almayalım. Militan devşirme peşindeki terör örgütlerini, Alevilere sadece birer oy deposu olarak bakan istismar siyasetini aramıza almayalım.
MÜDAHALE DEĞİL NORMALLEŞME: 200 yıldır bu millete istikamet dayatılıyor. Milletin önüne seçenek konulmuyor, doğru olan budur deniliyor ve bu doğru millete baskıyla, şiddetle, ceberrut bir devlet anlayışıyla dayatılıyor. Senin 200 yıldır sahip olduğun haklara şimdi bu milletin tamamı kavuşuyorsa, bu senin yaşam tarzına müdahale değildir, bu eşitliktir, özgürlüktür, bu demokatikleşmedir, bu normalleşmedir. Birileri hazmetmiyor diye muhafazakar, demokrat kimliğimizden de vazgeçmeyiz.
PUSUYA YATTILAR: AK Parti ile sandıkta yarışamayacağını anlayanlar, çok farklı temenniler içine girmiş durumdalar. Çalışarak, mücadele ederek, milletin teveccühünü kazanarak gelmekten umudu kesenler, adeta pusuya yatmış, farklı beklentilerin peşine düşmüş durumdalar. Bu çevreler kendi ikballerini, sadece ve sadece AK Parti'nin zaafiyetinde görecek kadar zavallılar. Düşünebiliyor musunuz; AK Parti sandıkta kaybetsin diye değil, AK Parti'nin içinde nifak oluşsun, çatırdasın, bölünsün, zayıflasın diye dua ediyor, bundan da medet umuyorlar. Kimse kusura bakmasın, bu zavallılıktır, acınası bir durumdur. AK Parti hiçbir zaman bunların temennilerine fırsat tanımayacak, bu hareket içindeki, bu dava ve parti içindeki hiçbir kardeşim, inanıyorum ki pusuda bekleyen bu zavallılara ümit vermeyecek.
DAVA ARKADAŞIYIZ, ARAMIZDA KONUŞURUZ: Yanlış anlamalar olabilir, yanlış anlamaların yanında yanlış anlaşılmalar olabilir. Fakat, şunu özellikle bilmenizi istiyorum, o da şudur: Dava arkadaşlığının, kardeşlik hukukunun bir gereği olarak biz meselelerimizi aramızda konuşur ve çözüme kavuştururuz. 14 Ağustos 2001'den bugüne kadar hep böyle yaptık. Kardeşlik hukuku çerçevesinde kendi aramızda çözdük. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, bundan sonra da aramızdaki meseleleri kendi aramızda konuşacak, kendi aramızda çözüm yoluna koyacağız, koyarız. Pusuda bekleyenlere asla fırsat tanımayacağız, ellerini ovuşturanlara asla imkan vermeyeceğiz. Her bir arkadaşımın, teşkilatımızın her kademesindeki kardeşimin böyle bir mesuliyet ile hareket edeceğine, düşmanı sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum.
SARIGÜL'ÜN CHP'YE KATILMASI: Bir taraftan yolsuzluk dosyası ile ihraç edeceksin, ondan sonra da cankurtaran simidi gibi ona yapışacaksın. Böyle bir mantık olur mu? Olur. Bu muhalefet partisinin içinde bu var, genlerinde var, normal. Biz çıkar birliği yapmış bir kadro değiliz. Biz dava ortaklığı, kader ortaklığı yapmış, birbirine kardeşce kenetlenmiş bir kadroyuz.
SAVAŞ AY'A VEFA: Erdoğan konuşmasında, geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz gazeteci Savaş Ay'ı da andı. Erdoğan "Türkiye'nin yetiştirdiği çok değerli gazeteci Savaş Ay'ı kaybettik. Belediye Başkanlığımdan beri birlikte çalıştığımız Savaş Ay'a Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır, medya dünyasına başsağlığı diliyorum" dedi.
VALİLERİMİZİ YEDİRMEYİZ: Başbakan Erdoğan, grup toplantısı çıkışında, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile bir vatandaş arasında geçen diyaloga ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, "O ifadeyi tabii ki doğru bulmuyorum. Onun için de İçişleri Bakanı'na gerekli talimatı verdim, gerekli incelemeyi yapacaklar. Ama kusura bakmasınlar; bu tür birçok provokatif eylemlere de biz valilerimizi kolay kolay yedirtmeyiz" dedi.

BÜLENT ARINÇ YETİŞEMEDİ
Dünkü grup toplantısına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç girmedi. Edinilen bilgiye göre, Arınç önceden belirlenmiş bir randevu çerçevesinde, grup toplantısının olduğu saatlerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na hayırlı olsun ziyaretine gitmişti. Arınç'a yakın kaynaklar, "Ziyaret beklenenden uzun sürdü. Başbakan Yardımcısı da, salona geç giderek, düzeni bozmamak için, grup toplantısına katılmadı" açıklamasını yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pusuya yatanlara fırsat tanımayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN