Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerbela şehitleri 'matem' ile anıldı

Giriş Tarihi: 14.11.2013

Hz.Hüseyin ile 71 kişinin Kerbela'da şehit edilişinin 1374'üncü yılı anıldı. Onbinlerce Caferi İstanbul Halkalı'da hepbirlikte gözyaşı döktü. Iğdır'da gençler zincirle dövündü, kılıçla başlarından kan akıttı

Hz.Muhammed'in torunu Hz.Hüseyin ile birlikte 71 kişinin Kerbela'da şehit edilişinin 1374'üncü yılı nedeniyle İstanbul Halkalı'daki Muhammed Fuzuli Gösteri Merkezi'nde (Mega Arena) Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından "Evrensel Aşure Matem Merasimi" düzenlendi. Onbinlerce Caferi Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Talih Borodigahi'nin okuduğu mersiyelere ağlayarak ve göğüslerine vurarak, "Lebbeyk ya Hüseyin" şeklinde nidalarda bulundu. Kerbela faciasını anlatan "Zeyneb'e Abbas Oluruz, Kabrine Şahbaz Oluruz" adlı tiyatro gösterisi gözyaşlarıyla izlendi. Törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, milletvekilleri katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Muammer Güler törene mesaj gönderdi.

'ALLAH BU KANIN NERESİNDE?'
Törende konuşan Çiçek "Maalesef günümüz İslam dünyası Muharrem ayının anlamından da mesajından da çok uzakta. Kan dökülmeye devam ediyor. İslam adına işlenen bu cinayetlerle, bütün Müslümanlar töhmet altında bırakılıyor. Hala Sünni, Şii diye insanlar birbirine kurşun sıkıyor. Hem de 'Allahu Ekber' diyerek. Allah bu kanın neresindedir? Hangi inançtan olursa olsun savunmasız, günahsız, masum kişilerin öldürülmesini asla ve asla kabul etmiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu ise Kerbela faciasının iktidar hırsının neler yaptırabileceğinin en acı örneği olduğunu kaydederek, "Kimseyi ne inancından ne de etnik kimliğinden ötürü kırmamalıyız. Camiler de, cemevleri de bizimdir. Ramazan da, muharrem de bizimdir. Biz 76 milyon, biriz ve beraberiz" diye konuştu.

YAS VE BAYRAM İSTEĞİ

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz ise Aşure Günü'nün yas, Gadir-i Hum'un da bayram olarak yasalaşmasını istediklerini dile getirdi. Yurdın çeşitli illerinde anmalar yapıldı. Diyarbakır'da 1 ton 250 kilogram malzeme ile hazırlanan aşure, 4 bin kişiye dağıtıldı. Iğdır'da deste grupları, zincirle dövündü. Gençler kılıçla başlarından kan akıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerbela şehitleri 'matem' ile anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN