Dershanelere üç ayaklı dönüşüm

Giriş Tarihi: 15.11.2013

Dershaneleri özel okula dönüştürme projesi, özel dershanelerin okulların alternatifi haline gelmesini ve öğrenci ile velinin bu kurumlara mecbur kalmasını önlemeyi amaçlıyor

Hükümet, 2009'da kararlaştırdığı dershaneleri özel okula dönüştürme projesinde son aşamaya geldi. Geçiş döneminin sancısız olması, dershane sahiplerini ve öğretmenleri mağdur etmemesi esas alındı. Bu amaçla üç boyutlu model oluşturdu. Önümüzdeki eğitim döneminde uygulanacak plan, dershanelerin okulların alternatifi haline gelmesini önlemeyi, öğrenci ve velinin özel dershaneye mecbur kalmasını önlemeyi amaçlıyor.

* OKULA DÖNÜŞENE TEŞVİK: Özel okula dönüşecek dershanelerden mali imkanı yetersiz olanlara veya fiziki imkanı bulunmayanlara arsa tahsisi ve kredi aktarımı yapılacak. Bakanlık, teşviklerle örgün eğitimdeki öğrenci sayısına göre özel öğretimin genel eğitim içindeki payını 2014 sonuna kadar yüzde 2.76'dan yüzde 5'e çıkarmayı hedefliyor.

* KRİTER YUMUŞAYACAK: Bakanlık, özel okula dönüşebilecek fiziki kapasiteye sahip dershane sayısının az olması nedeniyle özel okul olma kriterlerini de yumuşatacak. Sınıfların kapı genişliğinden tuvaletlerin lavabo boyuna kadar birçok incelik isteyen kriterler başlangıçta daha esnek uygulanacak. Bakanlık, 3 yıllık geçiş sürecinin tamamlanmasıyla dönüşen okullardan tekrar kriterleri yerine getirmesini isteyecek.

* 2 BİN DERSHANE İSTEKLİ: Bakanlığın ilk incelemelerinde 250-300 arasında dershanenin hemen özel okula dönüştürülmesine uygun olduğu tespit edildi. Özel okula dönüşmek isteyen ancak standartları uymayan dershanelerin toplam dershanelerin yarısından fazlasını oluşturduğu belirlendi. Bu durumda 2 bine yakın dershanenin ek süre verilmesi durumunda asgari standart ve kriterleri yakalayabileceği anlaşıldı.

* ÖĞRENCİ GARANTİSİ: Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Öğretim Kurumları'nda değişiklik öngören çalışmasında, dershaneden özel okula dönüştürülecek kurumlara öğrenci garantisi verilmesi öngörülüyor. Maliye Bakanlığı ile birlikte üzerinde çalışılan planda, devlet okulların boş kalan kontenjanlarına başarılı ama yoksul öğrencileri göndererek katkı sağlayacak. Böylece hem okulun finansmanı hem de başarılı yoksul öğrencilerin bursu aynı anda verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı 2014 bütçesinde yapılan planlamada ayrıca devlet okulunda okuyan bir öğrencinin devlete maliyeti hesaplanarak özel okulda okuyan öğrenciye ya da veliye teşvik olarak aktarılacak. Özellikle Anadolu'da başarı yakalayan fakat maddi imkânsızlıklar içindeki öğrenciler, devlet bursuyla dönüşen okullarda okutulacak.

* KONTENJAN KALMAYACAK: Öğrenci garantisi alan dershanelerin, 'Özel okula dönüşünce öğrenci bulabilir miyim?' kaygısı ortadan kaldırılacak. Boş kontenjanları Milli Eğitimi dolduracak veya öğrenci başına ek ödeme yapacak.

* ÖĞRETMENLER MAĞDUR EDİLMEYECEK: Dershanelerin özel okula dönüşme sürecinde öğretmenleri işsiz kalma korkusuna da son verilecek. Dershanelerde görev yapan öğretmenler öncelikle özel okulda işine devam edecek. Bu süreçte işsiz kalacak öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görevlendirilmesi temin edilecek.

* DÜNYA TEŞVİK EDİYOR: Birçok ülkenin özel okullara çeşitli teşvikler veriliyor. Buna göre; Almanya, Hollanda, İspanya, Avustralya, Norveç, İsveç, Hindistan ve Amerikan Birleşik Devletleri'nde eğitim kurumlarının öğrenci ücretlerinin karşılanması, öğretmen maaşlarının ödenmesi, vergi muafiyeti, sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi, yatırımların ya da öğrenci giderlerinin vergi matrahından düşürülmesi türünde destekler veriliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelere üç ayaklı dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN