Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bu süreç kar topu gibi ilerleyecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Artık sadece Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, yeni bir iklim, yeni bir bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemiz de değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemiz de güçleniyor. Bin yıllık tarihimizden aldığımız güçle, devraldığımız mirasla hem ülke içinde hem bölgemizde bir kez daha kardeşlik egemen oluyor" dedi.

Giriş Tarihi: 17.11.2013 11:53 Güncelleme Tarihi: 17.11.2013 13:43
Erdoğan, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Bismil ilçesinde, aralarında 84 derslik, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon, futbol sahası, 250 kişilik spor salonu, KÖYDES kapsamında Bismil'e kazandırılan yol ve içme suyu projeleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 50 milyon lira bütçelik 18 projesinin bulunduğu eserlerin açılışını gerçekleştireceklerini belirterek, hizmetlerin hayırlı olmasını diledi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bismil'in, Türkiye'de en büyük sulama yatırımı alan ilçeler arasında bulunduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, Bismil topraklarını sulamak üzere Pamukçay Barajı'nın inşa edildiğini söyledi. Atatürk Barajı'ndan sonra Türikye'nin en büyük sulama projesi olan Silvan Barajı'nın inşaatının sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, barajın tamamlanmasıyla 245 bin hektar alanın sulanacağını, 318 bin kişinin istihdam edileceğini, Diyarbakır'ın ve Bismil'in tarihinin Silvan Barajı ile değişeceğini bildirdi.

Diyarbakır'da dün, 740 milyon lira yatırım bedeli olan 17 hizmetin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, bugün Bismil ve Ergani'de yapılacak açılışlar da eklendiğinde Diyarbakır'a bir seferde 880 milyon liralık yatırım kazandırıldığını dile getirdi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ, DİYARBAKIR'I KÖKLÜ BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİYOR"

Başbakan Erdoğan, dün Diyarbakır'da sadece açılışlarla değil başka sürprizlerle de tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesut Barzani bu açılışlarımızda bizimle heyecanımızı paylaştı. Aynı şekilde dün bir vuslata, bir kavuşmaya, çok uzun süren bir hasretin son anına gelişe de hep birlikte şahit olduk. Değerli sanatçımız Şivan Perver'in, 37 yıl süren hasreti sona erdi. Yine çok değerli bir sanatçımızla İbrahim Tatlıses ile bir güzel konser verdiler. Dün 400 çifti hep birlikte evlendirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olarak bu adımı da attık.

Allah'ın izniyle, artık sadece Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, yeni bir iklim, yeni bir bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemiz de değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemiz de güçleniyor. Bin yıllık tarihimizden aldığımız güçle, devraldığımız mirasla hem ülke içinde hem bölgemizde bir kez daha kardeşlik egemen oluyor. Şunu unutmayın sevgili kardeşlerim, Diyarbakır ne kadar güçlü, ne kadar müreffeh, ne kadar huzurlu olursa Erbil de, Süleymaniye de, Zaho, Musul, Kerkük, Bağdat, Şam, Kamışlı da o kadar güçlü, o kadar müreffeh, o kadar huzurlu olur.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Bu süreç kar topu gibi ilerleyecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN