Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil: "Süreci devam ettireceğiz"

Giriş Tarihi: 17.11.2013 21:56 Güncelleme Tarihi: 17.11.2013 21:57
BDP heyeti ile görüşen Kandil yönetimi, sürecin arkasında olduğunu, devam kararlığında olduğunu açıkladı.
İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüştükten sonra Kandil'de KCK yönetimi ile bir araya gelen BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder dün Türkiye'ye döndü. Örgüt yönetimi ile yapılan görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirten Buldan, KCK yöneticilerinin kendilerine, 'Çözüm ve barış süreci' konusunda Öcalan'ın açıkladığı Nevruz bildirisinin arkasında olduklarını ve süreci devam ettirdiklerini söylediklerini aktardı. Buldan, "Görüşmede, sürecin sorunsuz devam etmesi için hükümetin atması gereken adımları gündeme getirip, Öcalan'a müzakereci rolü için hükümetin yasal zemin hazırlaması gerektiğini ifade ettiler. Daha önce İmralı adasında sayın Abdullah Öcalan ile yaptığımız görüşmenin notlarını tutanak haline getirip kendilerine göndermiştik. Söz konusu 4 aylık bir opsiyon ile ilgili sayın Öcalan'ın görüşünü biliyorlardı. Birçok konuda görüştük. Bize sayın Öcalan'a iletilmesi için yazılı bir mektup vermediler. Ancak, görüşlerini sözlü olarak iletmemizi istediler. Genel hatları ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdik" dedi.

"SIKINTI ÇIKARDILAR"
Buldan, daha önce Kandil'e yaptıkları ziyarette Kürt yönetiminin kendilerine yardımcı olduğunu, son ziyarette kendilerine zorluk çıkartıldığını söyledi. Buldan, karşılaştıkları zorluğu anlatırken şöyle konuştu:
"Sayın Mesud Barzani Diyarbakır'a gelecekken ve Diyarbakır'dayken bize sıkıntı çıkardılar. Sayın Baluken ile birlikte Süleymaniye'ye uçak ile gittik. Ancak, sayın Sırrı Süreyya Önder, karayolu ile geldiği için daha önce kendisine tahsis edilen araç bu kez verilmemiş. Sayın Önder'in bindiği araç her kontrol noktasında durdurularak aranmış. Kürt yönetiminin denetiminde bulunan İbrahim Halil Gümrüğü'ndeki VIP Salonu'na alınmadığı gibi kendisine araç verilmeyince kendisi Cizre minibüsü ile sınırı geçmek zorunda kalmış"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil: "Süreci devam ettireceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN