Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürdistan'ı ilk kez Atatürk kullanmış!

Özal döneminde Kürt meselesinin çözümüne ilişkin adımlar konusunda bilgiler veren Ahmet Özal, Atatürk'le ilgili bir de bilgi paylaştı.

Giriş Tarihi: 18.11.2013 18:42 Güncelleme Tarihi: 18.11.2013 18:46
"KÜRDİSTAN KELİMESİNİ İLK KULLANANLARDAN BİRİ ATATÜRK'TÜR"

"ATATÜRK DE 'KÜRDİSTAN' DEMİŞTİR!"
A Haber'de Can Okanar'ın hazırlayıp sunduğu "Anlatılmamış Öyküler"de yine tarihin gizli bölmesinde kalan bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.
Ahmet Özal, babasının Barzani'ye kırmızı pasaport verilmesi sürecini paylaştı ve şu çarpıcı açıklamaları yaptı: "Barzani Irak'ta ciddi sıkıntılar çekiyordu, ülke dışına çıkamıyordu. Mesud Barzani ki babası Molla Mustafa Irak'ta uzun yıllar mücadele vermişler. Yurt dışına çıkmalarına imkan yoktu. Rahmetli onlara kırmızı pasaport vermişti. Çok saldırılara uğradı. Baldırı çıplak aşiret reisine pasaport mu verilir diye saldırılara, hakaretlere uğradı… Biz hala Kürdistan kelimesini kullanamıyoruz… Sayın Başbakan Kürdistan kelimesini kullandı doğal olarak ama kendisi ilk olarak kullanmadı. Bunu ilk kullananlar Cumhuriyet tarihimizde Atatürk'tür. Atatürk SSCB Dışişleri Bakanı Çiçero'ya yazdığı mektupta Kürdistan diye hitap etmiştir. Milli mücadelede Kürt beylerine yazdığı telgraflarda Kürdistan diye hitap etmiştir. Daha önce 1847'de Sadrazam Mustafa Reşit Paşa kuruyor Kürdistan eyaletini. İlk mecliste de var Kürdistan eyaletinin milletvekilleri. Kürdistan fermanları vardır. Kürdistan kelimesine alerji duydurdular zorla. Benim neslim, önceki ve hatta sonraki nesil Kürt tarihini yok farz ettik. 1980'lerde askerlik yaptım, Kürt diye bir şey yoktur dendi bize."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürdistan'ı ilk kez Atatürk kullanmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN