Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'28 Şubat kararlarını Erbakan'a Çiller imzalattı'

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Eski MGK Sekreteri emekli Org. İlhan Kılıç, 28 Şubat kararlarını Tansu Çiller'in kendisinden alıp Başbakan Erbakan'a imzalattığını söyledi

28 Şubat davasına bir haftalık aradan sonra dün tutuksuz sanıkların savunmalarıyla devam etti. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 76 tutuklu sanıktan 5'i dışındakilerin tahliyesine müşteki avukatları Cüneyt Toraman ve avukat Hüsnü Tuna tepki gösterdi. Avukat Toraman, 'reddi hakim' talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal ise talebi reddetti.

'TEMİZE ÇEKTİM'
Duruşmada MGK eski Genel Sekreterleri emekli Org. İlhan Kılıç'a çapraz sorgusunda "28 Şubat kararlarıyla ilgili 'İmza krizi oldu, Başbakan imzalamadı' denildi. Ne yaptınız? İmza konusunda baskı oldu mu?" sorusu yöneltildi. Kılıç şu yanıtı verdi: "28 Şubat gecesi toplantı yarıma kadar sürdü. Kurşun kalemle hazırlıyorsunuz... Çok geç oldu, Cumhurbaşkanı ne kadar süreceğini sordu. Tüm cümleler hazırdı, temize çekilecekti, 'sen bunları toparla yarın imzalat' dedi. Ertesi gün öğlene kadar metni bitirdik. Bakanlara ve komutanlara imzalattık. Başbakan yoktu, Meclis'e gitmişti. Cumhurbaşkanı'na gittim, 'Başbakan'a imzalattıktan sonra mı geleyim' dedim. İmza attı. Başbakan, 'ertesi gün saat 14.00'te gelsin' dedi. Gittim, Tansu hanım Meclis'te olduğunu söyledi. Resmi elbiseliydim. Resmi elbiseliyken girmem... 'Ver sen bana' dedi. Dosyayı bıraktım, ertesi gün telefon etti, 'Gel Başbakan imzaladı' dedi."

'BAŞKA BELGE YOK'
Bu arada Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talep ettiği "İrtica ile mücadele konulu" belgelerin orijinaliyle ilgili gönderdiği yanıtta, konu ile ilgili mahkemeye gönderilen belge ve toplantı tutanakları haricinde başka bir belge ve tutanağına rastlanmadığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'28 Şubat kararlarını Erbakan'a Çiller imzalattı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN