Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeli'den dershane yorumu

Giriş Tarihi: 19.11.2013 11:47 Güncelleme Tarihi: 19.11.2013 11:48

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Milli Eğitim'e paralel bir yapının vücut bulması, bunun da her geçen gün büyümesi elbette arzuladığımız bir şey değildir. Parti olarak dershanelerin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararın Meclis'e gelmesiyle daha ayrıntılı yorum yapma şansımız olacağını da açıklamak istiyorum." dedi.

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, sözlerine Nejat Uygur'a rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Öğretmenler Günü'nü de kutlayan Bahçeli, "Ekonomik açmazların ağırlığı altında ezilen, itibar ve saygınlığı her geçen gün zayıflayan bir mesleğin Türkiye'nin güçlenmesi, milletimizin ilerlemesi yolunda nedenli katkı sağlayacağı tartışmalı bir konu olarak karşımızdadır. Atanamayan öğretmenlerimizin bitmek bilmeyen çileleri geçtikçe yükselen acı feryatları hükümet tarafından henüz duyulmamış ve fark edilmemiştir." diye konuştu.

'EĞİTİM SİSTEMİNİN ACİZLİĞİ'

Dershane sisteminin yaygınlaşması, öğrencilerin bu kurumlara mecbur bırakılmasının eğitim sisteminin acizliğinden ve yetersizliğinden kaynaklandığını söyleyen Bahçeli, "Bu zamana kadar evlatlarımız ilk ve orta dereceli okullarda alamadığı bilgi ve edinemediği pratikliği dershanelerde kazanmıştır. Milli Eğitim müfredatında girilecek imtihanlarla ilgili lazım gelen bilgi ve tecrübenin verilmemesi veya verilmeyişi ciddi bir zaaftır. Dershane tartışmasından önce bu eksikliğin karşılanması, bu ihmal mesabesindeki zayıflığın tartışılması gerekir. Sormak isterim ki Başbakan ve hükümetinin yaklaşık son 1 yıldır dershane üzerinden yürüttüğü polemiklerin esas gayesi nedir, bu yolla neyin örtülü mesajı, kimlere hangi niyetle verilmektedir? 11 yıldır dershaneler iyiydi de şimdi mi kötü oldular, 11 yıldır her şey sütlimandı da şimdi mi işler sarpa sardı. 12 Eylül 2010 tarihli referandumda zirve yapan yakınlıklara bugünlerde nazar mı değdi. Dershaneleri kapatma kararı iyice yüzeye vuran bir siyasi kavganın mı, dünkü ittifakların mahsuplaşması mı, alttan alta devam eden restleşme mi, yoksa gerçekten bir ihtiyacın mı eseridir, Başbakan Erdoğan'ın bu karara iten asıl saik nedir?" diye sordu.

'ÖZEL OKULA DÖNÜŞÜMÜ YILLAR ÖNCE BİZ BELİRLEDİK'

Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesinin kendilerinin yıllar önce belirlediği bir hedef olduğunu kaydeden Bahçeli, "Milli Eğitim'e paralel bir yapının vücut bulması, bunun da her geçen gün büyümesi elbette arzuladığımız bir şey değildir. Başbakan ve hükümetini dershaneler konusunda halis niyetle görmediğimizi, tüm safhalarıyla planlamadan, ezbere ve sırf birilerini zorda bırakma maksadıyla söz konusu tasarrufun arifesinde olduğunu düşünüyoruz. Parti olarak dershanelerin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararın Meclis'e gelmesiyle daha ayrıntılı yorum yapma şansımız olacağını da açıklamak istiyorum." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli'den dershane yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN