Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç Washington'da

Giriş Tarihi: 21.11.2013 21:57
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ABD'nin başkenti Washington yakınlarında yapımı süren Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.

Arınç, beraberindeki heyetle Maryland eyaletindeki inşaat alanını gezdi, Washington Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak'tan merkez ve inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin, Washington'ın çok yakınlarında, Maryland eyaletindeki 60 dönüm arazi üzerinde inşaatının sürdüğüne değinerek "Belki Amerika'da ilk defa olacak. Çok güzel bir külliye eski tabirle. Şimdi yeni ismiyle bir kültür ve medeniyet merkezi diyebiliriz" dedi.

Merkezde, Mimar Sinan tarzını yansıtan, iki minareli ve dört şerefeli bir caminin olacağını belirten Arınç, Selçuklu medeniyetinin izlerinin bazı yapıtlarda görüleceğini, caminin yanı sıra toplantı salonları, anfi tiyatrosu olan bir toplantı merkezinin bulunacağını, özellikli evlerin yapılacağını, restoran ve sosyal alanın, Türk hamamı ve spor merkezinin yer alacağını, çevresinin tamamen yeşil alanla donatılacağını, otoparkların olacağını kaydetti.

Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

"Çok emek verildi, çok güzel projeler hazırlandı. Sayın Başbakanımızın ziyaretinden sonra da bir hayli hızlandı. Şu anda ilgililerden aldığım bilgiye göre hemen hemen yüzde 60'ı bitmiş durumda. Önümüzdeki ramazan ayında ibadet edilebilecek bir hale geleceğini ümit ediyoruz. Mimarlarımız, mühendislerimiz, çok çalışan arkadaşlarımız büyük bir gayret içerisinde.

Amerika'da, Amerika'nın başkentinde böyle bir kültür ve medeniyet merkezimizin olması, ibadete açık bir mahallin, güzel bir caminin yapılacak olması ve çeşitli toplumsal faaliyetlerin, sosyal ve kültürel çalışmaların bu merkezde yerine getirilecek olması, sadece Türk toplumuna değil, belki bütün Müslümanlara ve önemli medeniyet merkezini görmek isteyen tüm Amerikalılara, hatta buraya gelen herkese güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. Hükümetimiz bu konuda büyük bir fedakarlık yaptı. İnşaatı destekliyoruz. Ve bugün geldiği noktayı da gördüm, kubbesi de hazırlanıyor gördüğünüz gibi. Minareler 50 metre olacak, minareler yükselmiş durumda. Sosyal merkezlerde de büyük bir çalışma mevcut".

Dünyanın pek çok yerinde camiler ve yanlarındaki merkezleri gördüğünü ifade eden Arınç, "Ama bu, ABD'de bizim büyük bir hedefimiz, büyük bir rüyamız, büyük bir hayalimizdi. Böylesine güzel bir merkezin yapılmasını çok faydalı buluyoruz. Örnek olacağını ümit ediyorum. İnşallah bittiğinde herkesin gıptayla izleyeceği güzel bir merkeze kavuşacağız" diye konuştu.

Arınç, bugün ayrıca yine beraberindeki heyetle Washington'da bazı tarihi ve turistik mekanları kapsayan kısa bir şehir turu yaptı. Arınç, şehir turu kapsamında Newseum basın müzesi ve Jefferson Anıtı'nı gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç Washington'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN