Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörle mücadelede yan yana olacağız

Giriş Tarihi: 21.11.2013

Davutoğlu İngiliz Konsolosluğu ve HSBC'ye saldırıların kurbanları için düzenlenen anmada "Teröre karşı dayanışmamızı asla ortadan kaldıramayacaklar" dedi

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na yönelik bombalı saldırıların kurbanları 10'uncu yıldönümünde anıldı. İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu ile HSBC binasına 20 Kasım 2003'te düzenlenen bombalı saldırılarının 10'uncu yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi. İlk tören 10.30'da başkonsolosluk binasında oldu. Tören öncesi, saldırının gerçekleştiği yere İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, çelenk bıraktı. Burada gazetecilere açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, vatandaşlara teşekkür ederek, "Büyükelçi ve konsolosluk çalışanları, bu saldırılar yaşandığından beri, bölgedeki ve İstanbul'daki insanların destek ve dostluğunun farkında. Bundan dolayı olayın her yıl dönümünde Türk dostları hatırlıyoruz" diye konuştu. Çelenk sunma törenine, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ile konsolosluk çalışanları katıldı.

'İNSANLIK SUÇU'
İkinci tören İngiliz Başkonsolosluğu binasında yapıldı. Anma törenine 10 yıllık sürede ilk kez Türk Dışişleri Bakanı seviyesinde katılım gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada saldırıların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirterek "Saldırılar ne kadar haince, alçakça olursa olsun, insanlık vicdanını zedeleyen ne kadar vahşice yöntem kullanırlarsa kullansınlar, bizim teröre karşı olan dayanışmamızı ortadan kaldıramayacaktır" dedi. Davutoğlu, "Dünyanın neresinde olursa olsun terör saldırılarını organize edenlere, bunlara kaynak sağlayanlara karşı ortak mücadelemiz sürecek. Burada da biz terörü herhangi bir dinle, etnisiteyle, mezheple ilişkilendirme mantığına hep beraber karşı çıkıyoruz. Terör bir insanlık suçudur ve bu suçu işleyen hangi dinden, ırktan, mezhepten, düşünceden, ideolojiden olursa olsun insanlığın bütününe saldırmış demektir" diye konuştu. İngİltere Dışişleri Bakanı Hague da, "Suriye'deki çatışmanın yükünü üstlenmeniz ve siyasi sürecinizi ilerletmeniz dahil, terör ve istikrarsızlıkla mücadelenizde daima ülkemizin desteği yanınızda olacak. Bizi bölmeyi başaramadılar hatta bugün aramızdaki bağlar hiç olmadığı kadar güçlü" dedi. Hague ile daha sonra yaklaşık 2 saat ikili görüşme yapan Davutoğlu, Suriye konusunu geniş şekilde ele aldıklarını söyledi. Cenevre-2 Konferansı'nın bir an önce toplanmasını arzu ettiklerini belirten Davutoğlu, "Ancak bu tartışmalar, Suriye rejiminin işlemekte olduğu insanlık suçlarını göz ardı etmemize sebep olmaması lazım" dedi.

LAVROV'A GİZEM MEKTUBU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya'da tutuklu bulunan Greenpeace üyesi Gizem Akhan'ın bir an önce hukuki sürecin tamamlanıp, Türkiye'ye dönmesine yönelik çabalarının sürdüğünü belirterek, "Geçtiğimiz hafta sayın Lavrov'a şahsi bir mektup gönderdim. Bizzat kendisinin yardımını talep ettim" dedi. Davutoğlu Hague ile birlikte düzenlediği basın toplantısında başkonsolosumuzun da bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek "Bu görüşmede tutukluluk şartları, talepleri, hukuki süreçle ilgili kanaatleri konusunda bütün bilgileri aldık. Rus yetkililer de gerekli kolaylıkları gösterdiler. Özel görüşme yapılmasını sağladılar. Ailesi bu konuda bilgilendirildi" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörle mücadelede yan yana olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN