Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bitirelim bu işi"

Cemil Çiçek'ten partilere anayasa çağrısı

Giriş Tarihi: 23.11.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları ve geldiği noktayı anlatmak için AK Parti, CHP, MHP ve BDP grupları mektup gönderdi ve "Sürecin önemli kazanımlarına rağmen, yeni bir anayasanın tümünde uzlaşmanın olmayacağı, sadece kısmi bir sonucun ortaya çıkacağı açıktır" mesajı verdi. Çiçek, parti gruplarına iki sayfalık bir mektup gönderdi. Çiçek, mektubunda Anayasa Uzlaşma Komisyonun kuruluşu, bugüne kadar çalıştığını özetledi. Komisyonun, 2012 yılının sonunda taslak metni hazırlamasının öngörüldüğünü hatırlatan Çiçek, "2013 yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde bile tam bir taslak metnin yazılabileceği konusunda ümit verici bir durum maalesef söz konusu değildir ve tutanaklar incelendiğinde komisyon üyelerinin de bu gerçeği kabul ettiği anlaşılmaktadır" dedi. Sürecin önemli kazanımlarına rağmen yeni anayasanın tümünde uzlaşma olmadığının altını çizdi ve şu mesajları verdi:
KIRMIZI ÇİZGİLERİN SONUCU: Bu sonuç, hem çalışma usullerinin 6. maddesinin hem partilerin siyasi varlık sebebi olarak gördükleri ve vazgeçemeyeceklerini ifade ettikleri kırmızı çizgilerin tabii bir sonucudur. Bu durum karşısında Komisyon Başkanlığı görevini yürütmemin sağlayacağı bir fayda da yoktur. Bu sebeplerle yeni anayasa çalışmalarının geldiği noktayı ekteki belgelerle birlikte değerlendirmelerinize sunuyorum. Arzu edildiği ve onay verildiği takdirde bu metinler TBMM internet sitesinde yayınlanacaktır.
ALINAN KARARLARA UYULMADI: TBMM Başkanı olarak bu durum defalarca ifade edilmiştir. Bu toplantılarda tüm partilerin katılımı ile komisyonun çalışma yöntemi yeniden ele alınmış, verimliliğin sağlanması için öneriler geliştirilmiş ve müteaddit kararlar alınmıştır. Ancak bu kararlara çoğu defa uyulmamış ve usul konusu tekrar açılarak önemli bir zaman kaybı yaşanmıştır.
ÇABALAR SONUÇSUZ KALDI: Sorunu gidermek amacıyla Yazım Komisyonu sayısını çoğaltma, çalışma gün ve saatlerini arttırma, danışman ve teknik heyetten yararlanma gibi bir çok yol ve yöntem denenmiştir. Komisyon çalışmalarına ivme kazandırmak ve güven tazelemek amacıyla ve komisyonda alınan karar üzerine siyasi partilerin genel başkanları iki defa ziyaret edilmiştir. Ancak bütün bu iyiniyetli çabalara rağmen komisyonun yoğun ve verimli çalışması sağlanamamış, alınan kararlardan sonuç elde edilememiştir. Komisyonun düşük temposu, verimsizliği ve arzu edilen ilerlemenin sağlanamamasında çalışma usullerinden kaynaklanan sorunlar ve bu usul sorunları çerçevesindeki uzun tartışmalar, konjonktürel tartışmaların sık gündeme taşınması, partilerin birbirlerini suçlamaları, partilerin zamanla açıkça ifade edilen kırmızı çizgileri önemli rol oynamaktadır.

'NE ANLAMI VAR?'
Cemil Çiçek dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken yeni anayasa konusunda "Netice alınamayacak bir çalışmanın başında olmak ne anlam ifade edecek?" dedi. Liderlerin mektubuna cevap verip vermemesi ile ilgili "Onların takdiri" ifadesini kullanan Çiçek, 4 parti mutabakata varırsa tutanakların yayınlanabileceğini söyledi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un karma eğitimle ilgili sözlerini ise Çiçek "Bunca tartışmamız arasında bir tartışma konusu daha çıktı. Prensip itibarıyla ben o düşünceye katılmıyorum. Bu konuyu siyasetçilerden çok belki bilim adamları, psikologlar, eğitimciler konuşsa çok daha yararlı bir tartışma olmuş olur" şeklinde değerlendirdi.

SON TUTANAK
Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun son toplantısında, tartışmalar tutanaklara da yansıdı. Tutanaklara Çiçek'in "masa anayasanın önüne geçti", "Kayıp olacaksa en başta ben kaybetmiş oluyorum" ve "Meclis'te yıpranıyor biz de, çünkü netice alamıyoruz" sözleri yansıdı. AK Partili Mehmet Ali Şahin sıfırdan yeni bir anayasa yapmanın artık şu aşamadan sonra mümkün olmadığının görüldüğünü ancak kısmi bir anayasa değişikliği için çalışılabileceğini kaydetti. CHP'li Atilla Kart, Başkan Çiçek'in sunuşundan komisyon çalışmalarının bir anlamda askıya alındığı ya da belirsizlik doğduğu anlamı çıktığını söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bitirelim bu işi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN