Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Anayasa konusunda fırsat kaçtı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa konusunda bir fırsatın kaçtığını söyledi.

Giriş Tarihi: 23.11.2013 14:31
Anayasa konusunda çok geç kalındığını belirten Gül, 'Geçen Meclis de şimdiki Meclis de bir anayasa yapabilirdi. Toplumun büyük bir arzusu var. Temel konularda bütün siyasi partilerin çok ayrı düştüğü kanaatinde değilim. Ama maalesef gerçekleşemedi. Bunu 4- 5 ay öncede görmüştüm ve kanaatimi üzüntümü paylaşmıştım. Artık hayırlısı diyeceğiz inşallah ileride bu fırsat olur." diye cevapladı.

Gül, vatandaşlara hitabının ardından valilikte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bulancak'ta inşa edilen taş caminin örnek olduğunu her yerde betornarme binalar yapılırken sabır ısrar ve kararlılıkla böyle bir taş binayı yapmanın örnek alınması gerektiğini belirten Gül, 'Orada vatandaşlarla beraber olduk. Gün boyu Giresun'da olacağız. Vali ve belediye başkanı ile üniversiteyi ziyaret edeceğim. Bilgiler alacağım. Bu bölgenin en önemli projesi havaalanı. Ordu-Giresin havaalanı tamamlandığında Türkiye tanıtan prestij kitapları yapılırken Marmaray, boğaz tünelleri ve Selimiye, Süleymaniye yer alıyorsa havaalanı da örnek nadir eserlerden biri deniz içine yapılan bir eser olarak yer alacak. Bunlar şehrin geleceğini parlak kılmakta. Havaalanı tamamlandığında gözü burada olan ama fiziken başka yerde olan Giresunlular doğdukları topraklara daha çok gelecek. Karadeniz çevre yolu ayrı bir canlılık kazandırdı.' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Yeni anayasa çıkmaza girdi. Gelinen noktada görüşünüzü alabilir miyiz?' sorusuna Gül, 'Bir fırsat kaçıyor. Çok gecikmiş oldu geçen Meclis'te de bir anayasa yapılabilirdi bu Meclis'te de. Toplumun büyük bir arzusu var. bütün siyasi partilerin de arzusu var. Temel konularda bütün siyasi partilerin çok ayrı düştüğü kanaatinde değilim. Ama maalesef gerçekleşemedi. Bunu 4- 5 ay öncede görmüştüm ve kanaatimi üzüntümü paylaşmıştım. Artık hayırlısı diyeceğiz inşallah ileride bu fırsat olur. Anlayışlarımız değişirse zihinlerimizde değişiklikler olursa metinlerimiz farklı yazılı olsa da biz en azından zihinlerimizde ve anlayışlarımızda daha geniş vizyonla davranabiliriz daha demokratik davranabiliriz standartlarımızı fiilen yükseltebiliriz ümit ederim ki ileride gerçekleşebilir." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Anayasa konusunda fırsat kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN