Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpleri koparan Sisi'ye anında cevap

Kahire ve Ankara karşılıklı büyükelçilerini 'İstenmeyen adam' ilan etti. İlişkiler 'Maslahatgüzar' düzeyine düşürüldü. Dışişleri Bakanlığı'ndan, "Türk ve Mısır halkları kardeştir. Durumdan Mısır'daki darbe hükümeti sorumludur" açıklaması geldi

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Türkiye ile Mısır'daki darbe yönetimi arasında "elçi krizi" patlak verdi. Mısır, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'yı "persona nan grata" (istenmeyen adam) ilan etti. Bunun üzerine Ankara da Mısırla ilişkilerin "Maslahatgüzar" düzeyine indirildiğini ve Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin'in "istenmeyen adam" ilan edildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı gelinen durumdan Mısır'daki darbe hükümetinin sorumlu olduğunu belirterek, "Türk ve Mısır halkları arasında tarihten gelen köklü ilişkiler ve kardeşlik bağları her zaman ve her şartta baki kalacaktır" dedi. Gelişme Mısır hükümetinin dün sabah Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'yı Dışişleri Bakanlığı'na çağırmasıyla başladı. Botsalı'nın görüşmesi sürerken, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Badr Abdellatty, Türkiye'nin yapılan açıklamalarla Mısır'ın içişlerine karıştığı gerekçesi ile diplomatik seviyeyi düşüreceğini açıkladı. Botsalı'ya da Mısır'ın içişlerine karıştığı gerekçesiyle "persona non grata" yani istenmeyen adam ilan edildiği bildirildi. Botsalı'nın 29 Kasım 2013'e kadar Mısır'ı terk etmesi istendi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Rabia katliamının 100'üncü gününde, Rusya'ya hareketinden önce, "Ben Mursi'nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum. Onu yargılayanlara benim saygım yok" demişti.

MÜTEKABİLİYET İŞLETİLDİ
Mısır'ın hamlesi üzerine, mütekabiliyet kuralını işleten Ankara, Mısır'ın geçici Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığına çağırdı ve ilişkilerin Maslahatgüzar düzeyine indirildiğini ve daha önce istişareler için ülkemizden ayrılmış bulunan Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin'in "istenmeyen adam" ilan edildiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Üzüntü duyduğumuz bu durumun tarih önündeki sorumluluğu, Mısır'da 3 Temmuz darbesinin olağanüstü şartlarında işbaşına gelen geçici yönetime aittir. Her halükarda, Türk ve Mısır halkları arasında tarihten gelen köklü ilişkiler ve kardeşlik bağları her zaman ve her şartta baki kalacaktır. Dost ve kardeş Mısır'ın en kısa zamanda istikrar ve demokrasiye kavuşmasını ve akabinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normale dönmesini temenni ediyoruz" denildi.

Botsalı: Mısır için dua edeceğim
Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Türk ve Mısır halkları kardeştir. Mısır'ın iyiliği için dua etmeye devam edeceğim. Mısır çok önemlidir. Mısır'ın demokratik yolda kalması bölge ve dünya için elzemdir" değerlendirmesi yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpleri koparan Sisi'ye anında cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN