Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu: Masadan tüydüler

Giriş Tarihi: 27.11.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'yi anayasa masasından kaçmak ve 'tüymek'le suçlarken Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e de "Siyasi partiler arasında uzlaşmayı sağlamak senin görevin. Eğer ayrılacaksan TBMM Başkanlığından ayrıl, ben de seni kutlayacağım" diye seslendi. CHP lideri partisinin grup toplantısında şunları söyledi:
Masaya oturduk anayasa görüşülüyor. Daha birinci ayını doldurmadan başkanlık sistemini getireceğiz dediler. Neden? CHP'liler kızar masayı terk eder. 60 maddede uzlaşıldı. Çek başkanlık sistemini belki çok maddede uzlaşacağız. Hayır, çekmem diyor. Sonunda ne oldu, bu darbeciler baktılar ki CHP kendi bildikleri CHP değil. Ne yapacağız biz Cemil Çiçek aracılığıyla masadan tüyelim. Bunlar darbeci, demokrat değil. Bizim başkanlık sisteminde, adı diktatör, apoletleri yok, her şeyi yapacak. Sivil, özgürlükçü, çağdaş bir anayasa yapmak istiyorsanız adres CHP'dir.
Cemil Çiçek de nasıl kaçacak, o da bir formül buldu, şöyle diyor, 'Meclis Başkanı olarak bu benim görevim değil, ayrıldım gitti' diyor. Siyasi partiler arasında uzlaşmayı sağlamak senin görevin. Eğer ayrılacaksan TBMM Başkanlığından ayrıl, ben de seni kutlayacağım.

WSJ'YE YAZDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ziyareti öncesinde Wall Street Journal'a yazdığı makalede, "CHP'nin gerçek demokrasinin ve temel özgürlüklerin yeniden inşası yolunda çalışmaya baş koyduğunu" ifade etti. Amaçlarının "katılımcı demokrasi yoluyla vatandaşlara en yüksek yaşam kalitesini sağlamak ve herkes için fırsat eşitliği yaratmak" olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin mevcut hükümetinin "sözde demokrat" olduğunu savunarak, "Demokratik bir görünüme sahip olmakla birlikte bu sistem diktatörce yöntemlerle yürütülen bir sistemdir. Anayasada yer alan güçler ayrılığı, denge ve denetim ilkeleri de bir kenara itildi. Türkiye giderek artan bir şekilde mezhepsel, etnik ve cinsiyete dair ayrımlar üzerinden kutuplaştırıldı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu: Masadan tüydüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN