Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avcı: Dönüşüm kriterlerinde esneklik sağlayacağız

AK Partili vekilleri ikinci kez bilgilendiren Bakan Avcı, 'dershanelerin dönüşümünü bir an önce neticelendirmenin en doğrusu' olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin dönüşümü konusunda AK Parti'li vekilleri ikinci kez bilgilendirdi. Parti Genel Merkezi'nden çıkışta soruları yanıtlayan Avcı, özetle şu bilgileri verdi:
* ESNEKLİK SAĞLAYACAĞIZ: Özel okula dönüşme kriterlerimizde bir esneklik sağlayacağız, böylece mevcut dershanelerin muhtemelen 5'te 1'i, belki daha azı bu kriterlerin esnetilmesiyle özel okula dönüşebilme kabiliyetleri var. Bu kriterleri sağlayamayanlar için geliştirdiğimiz 'açık lise' veya 'akademik lise' önerisini anlattık. Mevcut dershanelerin, dershane olmak için bugün de yürürlükte olan kriterleri lise veya akademik liseye dönüşmek için yeterlidir.
* SODES DESTEĞİ: Etüt merkezine dönüşmek isteyenlere Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında destek sağlanabilir. Etüt merkezlerine 12 yaş sınırı getirmek istiyoruz. Ücretsiz olan eğitim merkezleri devam edecek.
* BİR AN ÖNCE BİTMELİ: Sayın Başbakanımız Rusya dönüşünde 'bu konuyu çok kokutmamak lazım' dedi. Yalan yanlış birtakım spekülasyonlar yapılıyor. Bunları önlemek için bu işi bir an önce neticelendirmek en doğrusudur. Taslağı, bütün bu görüşlerle zenginleştirerek Bakanlar Kurulu'na sunacağız.
* OCAK'TAN İTİBAREN YENİ KAYIT YOK: Ocak ayından itibaren yeni kayıt alınmayacağını söyledik. İşletmeciler açısından ortaya çıkan bir sonraki yılın finansmanı sorununu nasıl çözebileceğimiz üzerinde çalışıyoruz.
* İSTİHDAM: Dershane çalışanı eğitimciler de özel etüt merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde ve okullardaki kurslarda görevlendirilebilecekler. Akademik liselerde ayrıca bir ihtiyaç doğabilir. Öte yandan Avcı, iddiaları reddedip "basına akreditasyon yok" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcı: Dönüşüm kriterlerinde esneklik sağlayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN