Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hiç kimse mağdur edilmeyecek'

Bakan Avcı, 50 bin dershane öğretmenine ilişkin, "Hiç kimse mağdur edilmeyecek. Hocalar sadece kendi branşının dersine girecek, böylece istihdam artacak, açık kapanacak" dedi

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı önceki gün AK Parti Genel Merkezi'nde dershaneler konusunda vekilleri ikinci kez bilgilendirdi. Vekiller Avcı'ya, "Dershanelerin dönüşünce öğretmenler ne olacak?" sorusunu yöneltti. Bakan Avcı ise "Hiç kimse mağdur edilmeyecek. Dönüşüm gerçekleştiğinde derslere sadece ol alanın branş hocası gireceği için öğretmen açığı bile olacak" diyerek vekillerin akıllarındaki soru işaretini giderdi.

VEKİLERE 2 GÜN BİL GİLE NDİRME
Avcı, dershaneler konusunda bilgi vermek için Meclis'in ardından bu kez AK Parti Genel Merkezi'nde vekillerle bir araya geldi. Salı günü yapılan toplantıya vekillerin hemen hemen hepsi katılırken önceki günkü toplantıya AK Parti'nin 326 vekilinden yaklaşık 150'si katıldı. Toplantıda Avcı, tüm detayları ile dershanelerin dönüştürülmesi konusunda vekillere açıklamalarda bulunurken, vekiller de kafalarında soru işareti olan konularda Bakan Avcı'ya soru yöneltti.

BRANŞA ÖĞRETMEN

Vekillerin en çok merak ettiği ise yaklaşık 50 bin olan dershane öğretmenlerinin durumu oldu. Bir mağduriyetin olacağına işaret eden vekilleri Bakan Avcı, "Hiç kimse mağdur edilmeyecek" diyerek rahatlattı. Mevcut dershanelerde bir öğretmenin birden fazla branş dersine girdiğine işaret eden Avcı, dönüşen dershanelerde branş hocalarının sadece kendi branşı ile ilgili derse gireceğini dolayısıyla birçok branşta öğretmen açığı olacağını belirtti. Avcı, eğitimde büyük bir reform yapacaklarını belirterek, dershaneler konusunun bu reformun bir parçası olduğunu söyledi. Avcı, vekillere reformun dershaneler konusuna indirgenmesinden dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi. Avcı isim vermeden cemaatin bu konudaki eleştirilerine ise, "Biz anlatmaya çalışmamıza rağmen bazı çevreler anlamamakta ısrar ediyor" ifadesini kullandı.

MEB'DE RAPOR HAZIRLIĞI
MEB'in dershane ve özel etüt eğitim merkezi temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantılarda alınan öneriler ve anket sonuçları rapor haline getirilecek. Dershane ve özel etüt eğitim merkezi temsilcileriyle yapılan istişare toplantıları önceki gün Ankara'da düzenlenen toplantıyla tamamlandı. Toplantılara Antalya'da 380, İzmir'de 420, İstanbul'un Avrupa yakasında 600, Anadolu yakasında 300, Ankara'da 450 dershane temsilcisi katıldı. Bakanlık yetkilileri toplantılarda elde edilen sonuçlar üzerinde çalışıyor. Sonuçlar rapor haline getirilerek Bakan ı Avcı'ya sunulacak ve rapor Bakanlar Kurulu'na sunulacak taslağın alt yapısında değerlendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hiç kimse mağdur edilmeyecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN