Erdoğan: Muhalefete rağmen yapacağız

Giriş Tarihi: 1.12.2013 20:49 Güncelleme Tarihi: 1.12.2013 20:50
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılışlar için geldiği Muğla'da son toplu açılışı Milas ilçesinde yaptı. Başbakan Erdoğan, İstanbul'da yapılacak üçüncü köprü ile ilgili olarak, "Boğaz'da üçüncü köprü yapıyoruz. Köprünün ayakları yükseliyor. Ana muhalefet ve yavru muhalefet istemezük diyor. Size rağmen yapacağız ve bitireceğiz. Aslında biz o köprüleri onlar için de yapıyoruz" dedi.

Milas'ta TOKİ Burgaz Sucum Mahallesi'nde 300 dar gelirli aile için yapılan konut, birer adet sosyal tesis, büfe, bin 500 kişilik arıtma tesisi ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin açılışı, Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Milas'a yeni bir müjde vererek, "İller Bankası, Milas'ın tamamının kanalizasyon şebekesini ve yağmur suyu şebekesini 65 milyon TL ile ihale etti. Şu anda bunu yeniliyoruz. 200 kilometre uzunluğunda kanalizasyon, 45 kilometre uzunluğunda yağmur suyu şebekesini 6 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz dedi.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye 2002 yılında 13 milyon turist geldi. 2012 yılı sonunda 35,7 milyon turiste ulaştık. O zaman ne diyorlardı biliyor musunuz? AK Parti iktidara geldi, artık Türkiye'ye turist gelmeyecek. Turizmi bunlar yasaklarlar diyorlardı. 2002 yılında biz iktidara geldiğimizde 8,5 milyar dolar gelir vardı. 2012 yılı sonunda 29 milyar dolara ulaştık. Bu yıl inşallah 30 milyar dolara ulaşacağız. 2013 yılı sonunda inşallah hem gelirde hem de turist sayısında 2012'yi aşacağız. Bu nasıl olur. Artık hizmet ve kalite daha farklı. Türkiye'nin bölgesindeki saygınlığı farklı. Dünyanın bütün başkentlerinde, gazetelerinde, televizyonlarında Türkiye konuşuluyor, Türkiye tartışılıyor. Bundan 15 yıl önce yabancı basında Türkiye ile ilgili bir haber çıkınca olay oluyordu. Ama şu anda Türkiye'nin tüm güzelliklerini yazıyorlar. Marmaray'ı yazıyor, Boğaz'ı yazıyorlar. Biz Pekin'i, Londra'yı bağlıyoruz. Muhalefet nerede? Bunlar hala buna nasıl kulp takarız buna bakıyorlar. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Muhalefet konuşuyor. Lafı bırak, eserini konuş. Başbakan'a hakaret etmekle bir yere varamazsın. Ne ürettin bu ülkede, yerelde ne ürettiniz onu konuşun. 11 yıllık iktidarımızda ülkemizde sessiz devrimler ile ülkemizi sağlıkta, eğitimde, adalette ulaşımda, enerjide, ulaştırmada, turizmde ülkemizi geleceğe taşıyoruz" diye konuştu.

"MUHALEFETE RAĞMEN YAPACAĞIZ"

Başbakan Erdoğan, İstanbul Boğazı'nda denizin altında tüp yol yaptıklarını belirterek, "Büyük devlet böyle olunur. Şimdi denizin altında iki tüplü yol geçecek ve buradan otomobiller geçecek. Boğaz'da üçüncü köprüyü yapıyoruz. Köprünün ayakları yükseliyor. Ana muhalefet ve yavru muhalefet istemezük diyor. Size rağmen yapacağız ve bitireceğiz. Aslında biz o köprüleri onlar için de yapıyoruz. Gelecekler ve onun üstünden geçecekler. Onlar karşı çıkarlar, sonra da gelip geçerler. Eğer istiyorsanız onların üzerinden geçmeyin. Birinci köprüye karşı çıkanlar yine gidip üzerinden geçiyor. Üçüncü köprü 4 gidiş, 4 geliş, ortasından raylı sistem geçecek. Böyle bir teknolojiyi üçüncü köprüde yapıyoruz. Büyük devlet için ne gerekiyorsa yapacağız. Ecdadımız nelere damga vurduysa biz de vuracağız. Bu toprakların mayasında ne varsa bizim kültürümüzde de o var. Bizim siyasetimiz efendilik siyaseti değil, hizmet siyaseti" dedi.

"10 YIL SONRA DÜNYANIN İLK 10 ÜLKESİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

Türkiye'nin hedefleri olan bir ülke olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"10 yıl sonra dünyanın en iyi ekonomisine sahip ilk 10 ülke içinde olan bir Türkiye hedefliyoruz. 2053 İstanbul fethinin 600. yılı, 2071 Malazgirt Zaferi'nin bininci yılı. Bizim için bu milletin her ferdi kıymetlidir. Bu topraklarda yaşayan herkesin sözü ve görüşü bizim için değerlidir. İnsanlarımız arasında ayrımcılık yapmadık. Kimseyi kimseden üstün tutmadık. Milaslı kardeşim hangi hassasiyeti taşıyorsa, biz de aynı hassasiyeti taşıyoruz. Milli iradeye güç kazandırdık. Meclis'e her meselede başvurulacak, karar alınacak yegane yer olarak gördük. Çözüm yeri kesinlikle TBMM'dir. Kararları beğenmezseniz sandık kanalıyla hesap sorarsınız, millet hesap sorar. Sizden başka kimse Meclis'e hesap soramaz. Çetelerin, mafyanın, özellikle karanlık güç odaklarının Türkiye'ye istikamet çizmeleri geride kaldı. Sermayenin, medyanın, sesi çok çıkanın dönemleri artık geride kaldı. İktidarları da, vekilleri de sadece millet getirir ve götürür. Cezayı da mükafatı da sadece millet keser. Bu ülkenin sahipleri sizlersiniz. Bu vatanın, devletin Cumhuriyet'in sahipleri sizlerseniz. Kendi iradenize sahip çıkacak olanlar sadece sizlersiniz. Siz yetkinizi kullanırsanız, elinizdeki mührü ona göre vurursanız, bu ülke hep ileri gider, hiç kimse geri götüremez. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet diyorum. Başbakan Muğla'da söylediğini Hakkari'de de söylüyor. Sinop'ta söylediğini Mersin'de de söylüyor. Maalesef muhalefet Sivas'tan öteye gidemiyor. Bu ülkede bizim bayrağımıza saygısızlık yapanlar saygı göremezler. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilalimiz bağımsızlığın, yıldızımız şehidimizin sembolüdür. 780 bin kilometre vatan toprağıdır. Birileri rahatsız oluyor. Bu topraklar hepimize de yeter. Bu rahatsızlık niye? Onun için biz yere sağlam basıyoruz ve yolumuza böyle devam edeceğiz. Onun için çözüm süreci milli birlik ve kardeşlik dedik. Diyarbakır'da bir genç yaklaşarak 'Başbakanım artık barışa ihtiyacımız var' dedi. Bu gencimiz üç ay sonra askere gidecekti. Bize bölmek isteyenlere fırsat vermeyin. Ne Türkçülük, ne Kürtçülük, ne Lazcılıktan yanayız. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından yanayız. Bize bu yeter. Bunu başaracağız. Onun için yola çıktık. Onun için Türkiye'nin partisiyiz. Ana muhalefete bakıyorsunuz, kumsallarda dolaşıyor, biz her yerde varız. Biz milletten başka referans kabul etmiyoruz. Adımlarımızı kararlı bir şekilde atıyoruz. 11 yıl içinde birlik ve beraberliğimizi, demokrasimizi güçlendirmek için çalışıyoruz. Millet iradesine yönelik her tehdide göğsümüzü siper ettik. Bizler hür olduğumuz müddetçe hiç kimse bizim bileğimizi bükemez. Kardeşlik duygularımızı pekiştirirsek kimse bileğimizi bükemez. Eski karanlık günlere özlem duyanlarda başaramaz. Korku pompalayanlara müsaade etmeyin. Biz gönül dilinden konuşuyoruz."

"13,5 KATRİYLONU BİZ ÖDEDİK"

Başbakan Erdoğan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) paralarını iktidarları döneminde ödediklerini belirterek, "Bizden önceki iktidarlar sürekli karşılıksız para bastı. Karşılıksız para basmak milletin cebindeki parayı çalmaktır. Milas'tan sesleniyorum. Bizden önce devletin işçiye, memura borcu 13,5 katrilyon idi. Devletin memuruna, işçisine borcu olur mu? Bu borcu biz ödedik. İşçi kardeşime, memur kardeşime sesleniyorum. Bu günleri hatırlayın. Bu 13,5 katrilyonu ödeyen AK Parti iktidarıdır. Kalktılar KEY adı altında vatandaştan para topladılar. Dediler ki size konut yapacağız. Sen TOKİ misin ya. Onu biz yaparız. Vatandaşım o verdiği paranın belgesini bile saklayamadı. Şu anda 13,5 katrilyon konut edindirme fonun yardımını biz geri ödedik. Sizleri yalnız bırakmayacağız. Elimizden gelini bu yolda yapacağız. Halkın ve hakkın yanında olan bu iktidar sizi yalnız bırakamayacak" dedi.

Başbakan Erdoğan kürsüde konuşma yaparken, eşi Emine Erdoğan yanına gelen yöresel giysiler giyen bir çocuğu yanına oturttu. Çocuk ile sohbet eden Emine Erdoğan, tören süresince çocuğu yanından ayırmadı. Toplu açılış esnasında ise Milas'ın Çomakdağ ve Kızılağaç köylülerini yanına çağıran Başbakan Erdoğan, toplu açılışı yöresel giysiler içindeki Çomakdağ kadınları ile birlikte yaptı. Açılış sonrası kadınlar, Başbakan Erdoğan'dan köylerinin yolunun yapılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Muhalefete rağmen yapacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN