Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sayemizde, kimsenin burnu kanamadı'

Ömer Dinçer, 2004 MGK kararlarının uygulamaya geçildiği iddialarını yanıtladı: "Uygulama belgesi yok, rutin yazışma. İşlem yapılmadı, kimsenin burnu kanamadı"

Giriş Tarihi: 1.12.2013
MGK'nın 2004 yılında Fethullah Gülen cemaatine yönelik tavsiye kararının uygulamaya geçtiği iddialarına dönemin Başbakanlık Müsteşarı AK Parti İstanbul Milletvekili Ömer Dinçer'den sert bir yanıt geldi. Dinçer, "uygulama belgesi" diye ortaya konan şeylerin Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu'nun (BUTKK) rutin yazışmaları olduğuna dikkat çekti ve "Kurul 28 Şubat sürecinde oluşturuldu ve aynı dönemde hazırlanan strateji belgesine göre çalıştı. Ama kimse için işlem yapılmadı. Kimsenin burnu kanamadı, o dosyalar kapatıldı. Bu konunun MGK kararı ile alakası yok. Sapla saman birbirine karıştırılmasın" dedi.

28 ŞUBAT YÖNTEMİ

Hükümet, 2004'te MGK'nın Fethullah Gülen cemaatine yönelik aldığı aldı tavsiye kararının "yok hükmünde sayılıp dosyasına kaldırıldığını" açıkladı. Taraf Gazetesi ise bu kararın dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in imzası ile uygulandığını ileri sürdü. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Dinçer, "Taraf Gazetesi'nin bugün bize yaptığı 28 Şubat'ta merkez medyanın bize yaptıklarına benzer bir yöntem. Darbe hazırlıklarını göğüslemek için yaptıklarımızı şimdi bize karşı suçlama malzemelerine dönüştürmelerini ahlaki bulmuyorum" dedi. Dinçer, iddialara şu yanıtı verdi:
SAPLA SAMAN KARIŞMASIN: İki konu var. Bunlardan birincisi MGK kararı ve uygulaması. İkincisi ise 28 Şubat darbesinden sonra İrtica ile Mücadele Stratejisi ve buna dayalı çalışmalardır. Bunları ayırt etmezsek sap ile saman birbirine karışır.
"İŞTE KARAR" DENİLEMEZ: MGK'da alınmış tavsiye kararı, Bakanlar Kurulu'nda bir karara dönüştürülmemişse hiçbir yerde işlem yapılmaz. MGK'da konuşulan konular ve atılan imzalar karar imzası değildir. Tavsiye niteliği taşır. Orada toplantıya katılanların imzalarını kamuoyuna göstererek 'işte karar alındı' demek kamuoyunu yanıltmaktan ibarettir.
DOSYAYA KALDIRILDI: Gülen cemaatine ilişkin 2004'teki tavsiye niteliğindeki toplantı tutanağı Başbakanlık'a gönderildi, Bakanlar Kurulu gündemine dahi alınmadan dosyasına kaldırıldı.
RİSK ALDIK: 28 Şubat'ın etkilerinin çok ağır olduğu, Ergenekon'un ve Balyoz darbe planlarının yapıldığı bir dönemde bunun yapıldığı hatırlanırsa hükümetin nasıl büyük bir risk üstlendiği görülür. O gün üstlenilen riski, bugün ithama dönüştürüp gündeme getirmek ahlaken doğru olmaz.
BUTKK YILMAZ DÖNEMİNDE KURULDU: BUTKK, 28 Şubat darbesinden sonra Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı döneminde kuruldu. 'İrticai ile Mücadele Stratejini' takip ile görevlendirilmişti. Kurul, bu eylemler ile alakalı rutin yazışmalar yaptı. Kurul'un başkanı Başbakanlık Müsteşarı olduğu için imzayı da ben attım. O dönemde yapılan formalitelere bakılarak sonuca varmaya çalışmak öküzün altında buzağı aramaya benzer.
BAŞ AĞRITAN KARAR ALMADIK: Biz, BUTKK'ta hiçbir kişi ve kurumun başını ağrıtacak uygulama yapmadık. O dönemde hiçbir öğrenci veya öğretmenin Kurul kararı ile başını ağrıtmadık.

YAZIŞMALAR DOSYAYI KAPATMAK İÇİN
Bu tip yazışmalar dosyayı kapatmak için yapılan çalışmalardır. Aslında o dönemde bizim o insanları koruduğumuzu fark etmiş olmaları gerekirdi. Dosya açık kalsaydı başkalarının yeniden işlem yapması için fırsat verilirdi. Kimsenin burnunun kanamasına izin vermeksizin dosyalarına kaldırıp kapattık.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Sayemizde, kimsenin burnu kanamadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN